Zayıflamak İsteyenler Dut Yesin!

Genel | 8 Temmuz 2012 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

 

Diyet yapanlar için en yararlı olduğu belirtilen besinlerin başında dut geliyor. Dünyanın değişik bölgelerindeki insanlar değişik gıdalarla beslense de, bütün insanlar için faydalı olan besinler de var. İşte, sağlıklı yaşamak için, herkesin tüketmesi gereken besinler.

Her kültür ve coğrafyada yararlı olduğu bilinen “evrensel” besinleri şöyle sıralayabiliriz:

Dutsu meyveler (dut, çilek, böğürtlen vb.)

Baklagiller (Fasulye, nohut, mercimek vb.)

Taze süt ve süt ürünleri

Sadece ot yiyerek beslenen hayvanların eti.

Kabuklu meyveler (fındık, ceviz vb.)

Her kategorinin sağlık açısından en önemli özelliği ise şöyle ; dutsu meyveler tatlı olmalarına rağmen düşük şeker oranıyla vücuda çok yararlı. Genelde de kalorileri düşük oluyor. Hafızayı güçlendiriyor, kansere karşı da korunmaya katkıda bulunuyor.

Baklagiller ise lifli yapılarından dolayı diyet için çok faydalı. İnsanlara tokluk hissi verip fazla yemekten alıkoyuyor.

Taze süt ve süt ürünleri ise bolca protein ve kalsiyum içerdiklerinden, sağlığa çok faydalı. Bu gıdalar, kemiklerin sağlamlığı, cildin tazelenmesi ve kansere karşı hücrelerin güçlenmesi açısından çok yararlı.

Kötü şöhretine rağmen, etin ihmal edilmemesi gerekiyor. Etin içinde yer alan fosfor, demir ve bakır, A, D vitaminleriyle B vitamini bileşikleri beden için olmazsa olmaz besinler. Ayrıca protein ve çeşitli amino asitleri de unutmamak gerekiyor.

Kabuklu meyveler, özelikle kalp sorunları çekenler için birebir. Kalp hastalıkları riskini düşürmeye katkı sağlıyor. Kolesterolü düşürmek için faydalı besinlerin başında da; elma, yeşil çay, soğan, sarımsak ve her türlü yeşil sebze bulunuyor.

Etiket: , ,

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.