Koşu mu, Yürüyüş mü Daha Çok Kalori Yakar?

Genel | 20 Temmuz 2012 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

Kilolarınızdan şikayetçisiniz ya da düzgün bir vücuda sahip olmak istiyorsanız bunun için yapacağınız ilk iş diyet sonrasında spor. Spor dediğimizde özellikle erkeklerin aklına direk ağırlık çalışmak kasları şişirmek gibi kavramlar gelir. Ama bizim bugün anlatmak istediğimiz kardio ile zayıf ve çevik bir vücuda sahip olmak. Bunun için yapmanız gereken günde 1 saatinizi ayırmak. Koşmak ya da yürümek bu ikisi yıllardır zayıflama konusunda tartışılan temek nokta. Bugün bu konuya birazda olsa açıklık getirmeye çalışacağız. Haydi Bismillah..

Eğer ikisi de aynı kaloriyi yakıyorsa, onca ter döküp kendinizi zorlamaya ne gerek var ki? Bu soruyu sormakta haklısınız. Sonuçta spor, hayattan keyif almak için yaptığımız bir şey. Neden daha kolay olanı seçmeyelim ki?

Koşmak ve yürümede kalori harcamanızı belirleyen birkaç etken vardır. Bunlar; ağırlığınız, hızınız, koştuğunuz mesafe ve eğimdir. Bu değerlerin bazıları, toplam kalori harcamanız üzerinde daha fazla etkiliyken, bazıları da daha az etkilidir. Örneğin ağırlığı arttırmaktansa, mesafeyi veya eğimi arttırmak daha etkili olacaktır.

Standart hızda yürümek, standart hızda koşmaya göre oldukça az enerji harcar. Yürümenin koşmaktan tek farkının hız olduğu düşünülür; fakat koşma ve yürümenin dinamikleri çok farklıdır. Koşarken iki ayağınız birden yerden kesilir. Ayakların daha çok ve hızlı şekilde yerden kaldırılması, eklemlere binen darbe ve yükleri de arttıracaktır. Oysaki yürümede bu yük artışı çok daha düşük düzeydedir. Kendini alıştırmak isteyen, eklem ve kaslarına, koşuya uyum sağlamak üzere zaman vermek isteyen veya kilo fazlası olanlar için bu durum, bir tercih sebebi olabilir. Koşu ve yürüyüş kıyaslamasında, ibrenin yürümeden yana döndüğü bir aralık var; hızlı yürümek. Burada yürüme yarışlarındaki gibi hızlı yürümeyi kastediyorum. Yürüme hızınızı bu boyutta arttırdığınızda, yakılan kalori miktarı koşmaktan çok da farklı olmuyor. Yani koşu ve yürüyüşte kıyaslama yaparken araba sürer gibi düşünebilirsiniz. Yüksek devirlerde kullanırsanız, daha çok yakıt tüketirsiniz.

Bu açıklamalardan yola çıkarak anlaşılıyor ki; eğer zamanınız varsa, daha uzun mesafeler yürüyerek de koşmayla aynı kalorileri yakabilirsiniz. Fakat koşmanın tek faydası, aynı kalori miktarını daha az zamanda tüketmeniz değil. Vücudunuzu zorluyor olmanız, akciğerlere, kalbe ve kaslara binen yükü artması. Tüm bunlar daha farklı tepkilere neden oluyor. Bu zorlama ve kendi kapasitenizi aşma uğraşını, beyniniz ödüllendiriyor. Mutluluk hormonları, adrenalin, endorfin ve testosteron; başarılı, mutlu ve özgüvenli hissetmenizi sağlıyor. Diyaframı ve kalp kaslarını güçlendiriyor.

Eğer spor geçmişiniz yoksa, ama artık hayatınıza sporu sokmaya karar verdiyseniz, kendinizi zorlamadan, tadını alarak spor yapmak için, uzun yürüyüşleri tercih edebilirsiniz. Kilo fazlanız varsa, eklemlerinizi zorlamayacak kilolara düşene kadar yürüyüşü, sonrasında kilonuzu korumak için kısa koşuları düşünebilirsiniz. Zamandan tasarruf etmek, az zamanda çok kalori yakmak, kas gelişimini tetikleyen hormonları salgılatmak, kaslarınızı güçlendirmek içinse, koşmayı tercih edebilirsiniz. Seçim size kalmış. Fakat seçiminiz ne olursa olsun, tatlı yürüyüşlerle başlayan spor aşkınızın kalbinize ve sağlığınıza faydası dokunacaktır.

Etiket: , , ,

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.