Brad Pitt Fight Club Vücudunu Nasıl Yaptı

Genel | 18 Eylül 2012 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter


Sağlıklı , fit bir vücud için spor yapmak fazlasıyla önemlidir. Ancak bahsettiğimiz Brad Pitt’in ünlü filmdeki vücudu ise bunun için spor tek başına yeterli değildir. Öyle bir vücudu oluşturmak için beslenme programınızda egzersiz programınız kadar önemlidir. Doğru beslenme olmadan spor yaparak istediğiniz vücuda ulaşamazsınız.

Brad Pitt Dövüş Kulübü filminde canlandırdığı Tyler Durden karakteri için, vücut yağ oranını oldukça düşürmek zorunda kalmış. Bunu sağlayabilmek için de çok sıkı bir beslenme ve egzersiz programı uygulamış. Pitt’in, bu film için hazırlanırken tercih ettiği gıdalar arasında tavuk, hindi, yağsız kırmızı et, yeşil sebzeler, tam buğday ürünleri, balık, yağsız peynir gibi gıdalar bulunuyor. Yaptığı yoğun antrenmanlar sırasındaki enerji ihtiyacını karşılayabilmek için Pitt, glisemik indeksi düşü karbonhidrat ürünlerini de kullanmayı ihmal etmemiş günlük kalori ihtiyacını 6 öğüne bölerek karşılamayı tercih etmiş.

Sporcu gözüyle bakıldığında, Brad Pitt’in, Dövüş Kulübü filminde sahip olduğu vücudu takdir etmemek haksızlık olur. Brad Pitt bu film için hazırlandığı sırada vücut yağ oranı %5-6 civarındaymış. Bu oranın zorunlu (esansiyel) yağ oranına çok yakın olduğunu düşünürsek, Pitt’in uzun süre ve oldukça sıkı çalıştığını tahmin etmek zor olmaz. Fakat Brad Pitt’in, bu filmi çektiği sırada 39 yaşında falan olduğu da düşünülürse, bu kadar düşük bir yağ oranına sahip olmak ve bunu muhafaza etmek, sağlık durumunu zorlayacak kadar spor yapmayı
gerektirebilir. Zaten ünlü oyuncu da bunun farkına varmış olmalı ki daha sonra çekilen Kapışma (Snatch) filmi için kendini bu kadar zorlamamış. Gerçi bu filmde de Pitt’in vücut yağ oranı kardiyo atletlerininkiyle aynı standartlarda. Bu film için Brad Pitt kendini çok “sıkıntıya sokmamış” ve %8 gibi bir yağ oranına sahipken filmin çekimlerine başlanmış.

Kapışma adlı filmin çekiminden 5 yıl kadar sonra ise Bradd Pitt, büyük yankı uyandıran Truva filminin çekimleri için çalışmalara başlamış. Burada ise oyuncu çok daha zorlu bir mücadeleye girişmiş. Atik ve çevik bir vücuda sahip olsa da yine de bir savaşçı olan Aşil rolü için 8-10 kilo kadar alması gerekmiş oyuncunun. Sağlıklı bir şekilde kilo almak, yani kas kütlesini arttırmak, kilo vermek kadar zorlu bir süreçtir. Pitt, bu karakteri canlandıracağı vücuda kavuşabilmek için sigarayı azaltmış ve tüm abur cuburu kesmiş. Vücudunun, kas kütlesi kazanırken ihtiyacı olacak proteinleri karşılayabilmek için de düşük karbonhidrat ve yüksek oranda protein içeren bir beslenme programı uygulamış.

Bu rol için 1 yıl boyunca hazırlık yapan oyuncu, günde 2 saat spor salonuna kapanmış ve yüksek yoğunluklu güç antrenmanlarına yönelmiş. Bu antrenmanlardan sonra da yine 2 saat boyunca kılıç antrenmanı yapmış ve günde 4 öğün yemek yemiş. Sonunda da çoğu kişinin “şişirmiştir, fotomontajdır veya steroid almıştır” dediği vücuda sahip olmuş.

Brad Pitt’in, Dövüş Kulübü filmindeki rolüne hazırlanırken uyguladığı beslenme programından bir örnek ise söyle;

Sabah:
6 yumurta (veya yumurta yerine protein takviyesi)
75g kuru üzümlü yulaf

Ara öğün
Tam buğday ekmeğinin arasına hazırlanmış ton balıklı sandviç

Öğle
2 adet tavuk göğüs eti
75-100g esmer pirinç veya makarna
Haşlanmış yeşil sebze

Ara öğün
Protein takviyeli çikolata (veya WHEY proteini)
Bir adet muz

Ara öğün
WHEY proteini
1 adet meyve

Akşam
Izgara balık ya da tavuk
Esmer pirin ya da makarna
Haşlanmış sebze
Salata

Yatmadan önce
Casein proteini takviyesi veya WHEY proteini ya da yağsız peynir.

Etiket: , , , , , ,

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.