Uyurken Kilo Verilir mi?

Genel | 30 Kasım 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

uyurken kilo verilirmi

Uyurken kalori yakılıp yakılmadığını merak ettiğiniz oldu mu? Uyumanın, kilo verme çabalarına nasıl bir etkisi olduğunu mu merak ediyorsunuz? O zaman bu yazımız ilginzi çekecek.

Koşarken kalori yakıldığını, vücudumuzun çok enerji harcadığını hepimiz biliriz. Spor dallarının ve egzersiz türlerinin hepsi için aynı durum geçerlidir. Az ya da çok; sonuçta egzersiz ya da spor yapmak enerji harcamamıza neden olur.

Pekiyi uyurken de aynı durum geçerli midir? Bu soru, ilk bakışta komik gelebilir. Ama uyuyan bir insanın beyninin, televizyon izleyen birine kıyasla daha aktif durumda olduğunu duyduktan sonra, soruyu mantıklı bulacaksınız.

Aslında aynı durum kalori harcaması için de geçerlidir. Uyuyan bir insan, televizyon karşısında oturduğunda yaktığı kadar kalori yakar. Bunun nedeni çok basittir. Uyurken hiç hareket etmeyiz belki; ama bedenimiz çalışmaya devam eder. Kalp atışı, solunum, iç organ hareketleri ve beden sıcaklığının korunması gibi işlemler için, enerji gereklidir; dolayısıyla vücudumuz uyurken de enerji harcar.

“Uyurken kilo verilir mi, verilmez mi?” dendiğinde ise hesap, biraz daha karmaşık bir hâl alıyor. 54 kg ağırlığında bir kişi, 8 saatlik uykuda 552 (kilo) kalori enerji harcıyor. Bu, yabana atılacak bir enerji sarfiyatı değil. Fakat aynı kişi, yürüyüş yaptığı zaman, aynı miktarda enerjiyi, 1 saatte harcıyor. Ayrıca kalp-damar sistemi ve akciğerlerinin de göreceği faydaları hesaba katarsanız, kilo vermek için, uyumakla yürümek arasında bir seçim yapmak kolaylaşacaktır.

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.