Sporla Kilo Almak için Öneriler

Genel | 11 Kasım 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

Düşük kilolu olmak da, tıpkı fazla kilolu olmak gibi bir kilo sorunudur. Başka sorunların habercisi olabileceği gibi, yetersiz beslenmeden kaynaklı da olabilir. İşte kilo almak ve bunu spor yaparak sağlayabilmeniz için bazı öneriler.

Hazırlık yapın
Öncelikle, bir sağlık sorununuz olmadığını anlamanız faydalı olacaktır. Kilo almanızı engelleyen hormonsal bir rahatsızlık veya metabolizmanızın aşırı hızlı çalışmasına neden olan bir rahatsızlığa sahip olmadığınızdan veya sindirim sisteminizde parazit olmadığından emin olun. Bir sağlık uzmanına, bu konuyu belirttiğinizde, sizi gerekli tahlillerin yapılması konusunda yönlendirecektir. Eğer kilo alamıyor olmanızın nedeni böyle bir şeyse, bu sorunu çözmek sağlıklı kiloya yükselmenize yetebilir.

Yeterli beslendiğinizden emin olun
Herkesin günlük kalori ihtiyacı farklıdır. Kalori ihtiyacınızı belirleyip, bunun üzerinde kalori almaya çalışın. Böylece kilo almanız kaçınılmaz olacaktır. Kalorisi yüksek besinler yağlı, karbonhidratlı besinlerdir. Özellikle çerezler, boyutlarına göre oldukça yüksek kalori içerirler. Pirinç de oldukça yüksek kalorili bir besindir.

Acıktıran yiyecekler tüketin
Glisemik indeksi yüksek gıdalar, kan şekerinizde ani yükseliş ve düşüşlere neden olur. Bunun sonucunda da daha çok ve sık acıkırsınız. Karbonhidrat açısından zengin olan pirinç bunlara örnek verilebilir. Patates de aynı etkiyi yaratabilir. Bir gıdanın glisemik indeksinin yüksek olması için bolca karbonhidrat ve olabildiğince az lif içermesi gerekir. Hamur işi ürünler; cips, şeker, jelibon, dondurma gibi abur cubur türü ürünler ve çerezlerin glisemik indeksleri yüksektir. İlk yediğinizde aşırı tokluk hissi verirler fakat sonradan şiddetli açlık hissetmenize neden olurlar.

Beslenme şeklinizi gözden geçirin
Beslenmeniz çok fazla sebze ağırlıklıysa, bu yüzden de kilo alamıyor olabilirsiniz. Sebzelerin çok sağlıklı gıdalar olduğuna kuşku yok; fakat tok tutucu, bol lifli ve düşük kalorilidirler. Sağlıklı yağları da daha fazla tüketmeyi deneyebilirsiniz. Zeytinyağı ve tereyağı gibi yağlar hem besleyici hem de oldukça yüksek kalorilidir. Margarinden uzak durun. Margarin, sağlıksız bir yağ cinsidir ve fazla tüketilmesi kalp-damar sorunlarına neden olabilir.

Yazının devamını okumak için tıklayın.

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.