Sporla Kilo Alınır mı?

Genel | 6 Aralık 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

sporla kilo alınırmıSağlıklı yaşamın bir parçası olan spor, sadece kilo vermenizi mi sağlar? Spor yaparak kilo alabilir misiniz? Sağlığınızı bozmadan kilo almanın yolları var mıdır? Bu soruların yanıtını merak ediyorsanız, bu yazımız tam size göre.

Kilo kontrolü veya ideal kiloya ulaşmak, dendiği zaman genelde hepimiz, kilo vermekten bahsedildiğini varsayarız. Oysaki çok düşük kiloda olmak da sağlıklı bir durum değildir. Herkesin derdi kendine büyük, derler ya işte öyle bir durum bu. Kilo fazlam varken, ev arkadaşlarımdan biri bu dertten muzdaripti. Kilo vermek için her gün kilometrelerce yol koşan biri olarak bu durum benim için oldukça sinir bozucuydu. Düşünsenize, siz her gün düzenli olarak koşuya çıkıyor yediğiniz hatta bazen içtiğiniz her şeyin kalorisini hesaplıyorsunuz; yanı başınızdaki arkadaşınızsa kilo almak için, nişasta yiyor.

Sağlıksız beslenmeyle birlikte giderek yayıldığı ve ciddi hastalıkları beraberinde getirdiği için, obezite ve fazla kilo gibi durumlar gündemi daha çok meşgul ediyor; fakat ideal kilonuzun altında olmak da göz ardı edilmemesi gereken bir durum. Estetik açıdan da pek hoş bir durum olmadığından, kilosu aşırı az olan kişiler de, kilo almanın yollarını arıyor.

Aslında amaç, ne pahasına olursa olsun kilo almaksa, kilo almanın matematiği çok basit. Yaktığınız kaloriden fazlasını alırsanız kilo alırsınız. Bunu da yapmanın en basit yolu, hacmi küçük, doyuruculuğu düşük ve kalorisi yüksek gıdalar tüketmektir. Ancak bu şekilde kilo almak, beslenme alışkanlıklarınızı çarpıtacağı için, sonunda aşırı kilo sorunlarıyla boğuşmanıza neden olabilir. Ayrıca uzun süre bu tip gıdaları çok fazla tüketmek, zararlı kolesterol seviyelerinizde yükselmeye hatta insülin direncinizin artması yoluyla tip 2 şeker hastalığına dönüşebilir. Kilo artışı, yağ kütlesini arttırmak yoluyla sağlanacağı için bu durum sizi, uzun vadede sağlık sorunları yaşamaya eğilimli hâle de getirebilir.

Bu durumda yanıt ne olmalı? Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez öğesi spor, kilo almak isteyenlerin de derdine derman olabilir mi? Elbette olabilir! Spor her derde deva olduğu gibi, sağlıklı kilo almanın ve kilo alırken “fit” bir vücuda sahip olmanın temel kuralı olan, kas kütlenizi arttırmanızı da sağlayabilir.

Peki, insanların zayıflamalarına neden olan spor, kilo almanızı nasıl sağlar? Tabiî antrenman türünü değiştirerek. Kilo vermek isteyenlere tavsiye edilen antrenman türleri genelde, dayanıklılık antrenmanlarıdır. Eğer siz, güç antrenmanlarına yönelirseniz. Kas kütlenizi arttırıp sağlıklı biçimde kilo alabilirsiniz. Güç antrenmanlarına uygun olan, en bilinen sporlardan biri, vücut geliştirmedir. Neredeyse her spordaki antrenmanları ister dayanıklılık isterseniz güç antrenmanına dönüştürmek mümkündür. Vücut geliştirme sporunda güç antrenmanı, kaldırabileceğiniz en yüksek ağırlıkla, ve az sayıda tekrar (4-8) yapılarak uygulanır. Diğer sporlarla da güç antrenmanı yapmak yoluyla kas kütlenizi arttırmanız mümkün. Koşu, boks, fitness bunlardan bazıları.

İşin en güzel yanı kas kütlenizi arttırırken, vücut geliştirme dergilerindeki aşırı gelişmiş vücutçular gibi olmaktan endişe etmenize gerek olmaması. Unutmayın ki o insanlar o hâle gelebilmek için yıllarca çalışıyor ve o spor onların mesleği. Başka hiçbir şey yapmadan, vücut geliştirmek için çalışıp, buna uygun yaşıyorlar. Normal hayatını sürdürürken, haftada üç gün ağırlık çalışan birinin, o hâle gelmekten endişe etmesine hiç gerek yok. Ayrıca kadın ya da erkek olmanız da fark etmez. Kadınların derisinin altında daha kalın bir yağ tabakası olduğu için, aşırı kaslanmaktan korkmalarını gerektirecek bir durum söz konusu değil. Biraz daha fit ve dolgun görünerek, kadınsı hatlarınızı koruyabilirsiniz. Dolayısıyla spor her derde olduğu gibi “zayıflık” derdinize de deva olabilir, püf noktası ise nasıl yaptığınız.


İştahınızı açacak spor türlerini öğrenmek için tıklayın

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.