Sebzelerle Cilt Bakımı

Genel | 29 Aralık 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

Cildimiz, her an dış dünyayla irtibat halinde olduğundan, fiziksel etkenlerden ciddi oranda etkileniyor. Özellikle kış mevsiminde, cilt sağlığını tehdit eden etkenler çoğalır. Kışın soğuk ve kuru hava, düşük nem, rüzgâr ve kirli havaya özellikle dikkat edilmesi gerekir. Yeni Şafak’a konuşan Uz. Dr. Ayfer Aydın, kış aylarında sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi:

SOĞUK HAVA CİLDİ YAŞLANDIRIR

Yaşlılar, çocuklar ve derisi kuru olanlar kış mevsiminden en çok etkilenen grubu oluşturuyor. Bu aylarda havadaki nem azalırken kalorifer, soba ve klima gibi cihazlar nem oranını daha da aşağıya çekiyor. Bu aşamada, deri kuruluğuna bağlı gelişen veya şiddetlenen deri hastalıklarının önlenmesinde, nemlendiricilerin kullanılması büyük önem taşıyor. Kış mevsiminde, havanın nem oranı azaldığı için nemlendiriciler kullanmak ve cilde uygulanan diğer sağaltıcı uygulamaların yanında, bol su içmek cildin nem oranını artırmada çok önemlidir. Kahve, çay ve meyve suyu gibi farklı sıvı gıdalar tüketmek cildin su ihtiyacını karşılamaz. Kış aylarında yetişen meyve ve sebzelerin bolca tüketilmesi gerekir. Portakal, mandalina, greyfurt, kivi gibi meyveler bol bol C vitamini içerdiğinden, cildin daha genç ve diri kalmasını sağlarken, tüm vücudumuz için de doğal bir antioksidan işlevi görür. Bu besinlerin içerdiği yüksek miktarda sıvı da vücuda alınması gereken sıvı miktarını destekler. Çiğ sebze ve meyvelerin ağırlıklı olduğu bir beslenme düzeni; cildi korur, yeniler, esnekliğini sağlar ve sağlıklı bir ışıltı verir. Kabuklu çiğ yemişler ve tohumları tüketmek de son derece faydalıdır. Unutmamak gerekir ki; bunlar ısıya duyarlıdır ve pişirildiklerinde hücrelere fayda sağlayacak pek çok özelliklerini kaybederler.

Saç Sağlınızı Korumak için

  • Saçlarınızın zarar görmemesi için, bu aylarda koruyucu önlemler alınmalı ve buna uygun saç bakım kürleri uygulanmalıdır.
  • Saçlarınız ıslakken dışarı çıkmayın.
  • Sokağa çıkarken bere ya da şapka kullanmak saçlarınızın kuru ve kirli havadan korunmasına yardımcı olur.
  • Saçlarınızı nemlendirmede ve daha hacimli görünmesinde sıcak değil, ılık suyla yıkamanın faydası vardır. Ilık su, nemi saçlara hapseder ve saçlara fazladan parlaklık katar.
  • Fön makinesi ve saç düzleştirici gibi saç şekillendirici aletleri kullanmayı azaltın.
  • Kış ayları saç dökülmelerinin de yoğun olarak görüldüğü bir dönemdir. Yaz mevsiminden kışa geçişte, çok sayıda insanda ruhsal olarak hafif de olsa depresif duygular oluşabilir. Saç sağlığımız ruh sağlığımızdan birebir etkilendiği için, saç dökülmeleri de bu mevsimde artar. Tarama işlemi sırasında tutam tutam saç dökülmesi görülüyorsa mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.