Sağlığınızı Korumanın Yolları

Genel | 17 Aralık 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

Kanserden korunmanın en önemli noktalarından biri, yediğimiz yiyeceklere dikkat etmektedir. Beslenme uzmanları stres, üzüntü gibi sebeplerin dışında, kanser olmanın nedenlerinin, %35 oranında sağlıksız beslenmeye bağlı olduğunu söylüyor. Haydi, şimdi bu listeye göz atın. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek kendinizi hem kanserden hem diğer hastalıklardan koruyun.

1. Lahana turşusu: Fermantasyon sürecinde kanser savaşçısı bileşenler ortaya çıkıyor.

2. Haşlanmış brokoli: Haşlayın, çünkü araştırmaya göre brokoliyi mikrodalgaya koymak, kanserden koruyan bileşenlerin yüzde 97’sini yok ediyor.

3. Salatanıza Brezilya fıstığı koyun: Brezilya fıstığındaki selenyum, kanser hücrelerini öldürerek; vücut hücrelerinin, DNA’larını tamir etmelerine yardımcı oluyor.

4. Kalsiyum ve D vitamini alın: ABD’deki Dartmouth Tıp Okulu’nun araştırmasına göre, bu birleşim, kolon kanserine yol açan kolon poliplerini azaltıyor.

5. Her şeye sarımsak koyun: Sarımsaktaki sülfür bileşikleri, bağışıklık sisteminin, kansere karşı doğal savunmasını harekete geçiriyor.

6. Her sabah biraz kavun yiyin: Kavuna rengini veren maddeler, akciğer kanseri riskini azaltıyor.

7. Kahvaltıya yarım bardak yabanmersini ekleyin: Yabanmersini bir numaralı antioksidan.

8. Enginar yemeye alışın: Enginardaki antioksidanlar, cilt kanserini önlemeye yardımcı oluyor.

9. Mangal etini terbiyeleyin: Eti bolca marine etmek, pişirirken ateşle direkt teması önleyerek kimyasalların oluşumunu azaltıyor.

10. Bol su için: Her gün sekiz bardak su içen erkeklerde mesane, kadınlarda kolon kanseri riski yarı yarıya azalıyor.

11. Yeşil çay için: Yeşil çaydaki EGCC adlı kimyasalın bugüne dek keşfedilmiş en güçlü kanser karşıtı bileşen olduğuna inanılıyor.

12. Bira için, ama abartmayın: Bira, ülser ve mide kanserine yol açan helikobaktere karşı koruma sağlıyor. Ama günde iki taneden fazlası kanser riskini artırıyor.

13. Düzenli balık tüketin: Haftada en az dört kere balık yiyenlerde, kan kanseri riski üçte bir oranında azalıyor.

14. Her sabah bir multivitamin: İdeal oranlarda vitamin ve mineralin, bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dair çok kanıt var.

15. Her gün 15 dakika güneşe çıkın: D vitamini eksikliği meme, kolon, prostat, yumurtalık ve mide kanseri riskini artırmanın yanı sıra osteoporoz, yüksek kan basıncı, MS gibi sorunlara yol açıyor.

16. İki saatte bir güneş kremi: Bir likör bardağının aldığı kadar güneş kremi dermatologlara göre kansere yol açan UV ışınlarından korunmak için yeterli miktar.

17. Kivi yiyin: Yüksek oranda C ve E vitamini, lutein ve bakır içeren kivi değerli bir antioksidan.

18. Kondom kullanın, tek eşli olun: Kadınlar ne kadar çok kişiyle cinsel ilişkiye girerse, rahim ağzı kanserine yol açan, HPV’yi (human papilloma virus) kapma oranı da o kadar yükseliyor.

19. Yüksek yağlı hayvansal proteinleri kesin: Et yerine balık veya tavuğu tercih edin. Tereyağı yerine zeytinyağı kullanın.

20. Üzümle beslenin: Şarapta bulunan kanserden koruyucu resveratrol üzümde bol miktarda var.

21. Salataya taze soğan koyun: Çiğ veya az pişmiş yenilmesi tavsiye edilen taze soğan, prostat kanseri riskini yarı yarıya azaltıyor.

22. Taze limonata için: Avustralyalı uzmanlara göre her gün biraz narenciye ağız, gırtlak ve mide kanseri riskini yarı yarıya azaltıyor.

23. Düzenli yürüyüş: Akşam yemekten sonra 30 dakika yürüyüş, meme kanseri riskini azaltıyor.

24. Organik gıdalar: Organik olmayan gıdalardaki hormon ve tarım ilaçlarının hücrelere verdiği zarar, kansere yol açabiliyor.

25. Karahindiba yiyin: Çin’de yüzyıllardır tedavi amaçlı kullanılan bitki, A vitamini ve potasyum açısından inanılmaz zengin.

26. Kuru temizleme gerektirmeyen giysi seçin: İşlem sırasında kullanılan kimyasallar böbrek ve karaciğer kanserine yol açabiliyor.

28. Cips veya kızarmış patates yerine haşlanmış patates: Kızaran gıdalarda oluşan kimyasal değişimler kansere davetiye çıkarıyor.

29. Sprey bronzlaştırıcıları tercih edin: Solaryumun aksine, deri kanseri riskini artırdıklarına dair hiçbir bulgu yok.

30. Sosyal çevreyi genişletin: Arkadaşlarıyla tatminkâr ilişkisi olmayan erkeklerde prostat kanseri oranı yüksek.

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.