Plato Etkisi Nedir?

Genel | 6 Ocak 2014 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

plato etkisiSpor düzenli ve bilinçli yapıldığında çok keyif verici; hatta bağımlılık yapıcıdır. Bu yönü, sağlıklı bir yaşam sürmek için sporu devam ettirmenize katkı sağlasa da, dikkat edilmesi gereken bir özelliktir.

Düzenli spor yapan ve spor yaptıkça kendini aşabildiğini fark eden biri, bunu sürekli devam ettirmek isteyecektir. Kendini aşabilmenin verdiği başarı hissi, eğer dikkat edilmezse kişiyi aşırı yüklenmeye götürebilir. Aşırı yüklenme de sonunda plato etkisine neden olacaktır.

Bir yamacı tırmandığınızı hayal edin. Zorlanarak, soluk soluğa, fakat durmadan yamacı tırmanmaya devam ediyorsunuz. Sonunda yamacın en üst noktasına vardığınızı düşünün. Dümdüz ve uçsuz bucaksız bir platoya. Yukarı çıkacak başka yer yok, yalnızca düzlük… İşte plato etkisi böyle bir şeydir.

Düzenli egzersiz, kapasitemizi arttırmamızı sağlar. Fakat vücudumuza toparlanmak için yeterince zaman vermezsek, sonunda öyle bir noktaya geliriz ki, kapasitemizdeki artış durur. Tıpkı yamacın sonunda vardığımız o plato gibi. Bu durum, isteksizlik ve dikkat kaybına neden olacağı gibi, artık dinlenme dönemine girmemiz gerektiğinin de belirtisidir. Antrenman türünü değiştirmek, dinlenmeye çekilmek ve bu dönemde iyi beslenmek, plato etkisinden çıkmanıza yardımcı olacaktır. Plato etkisini yaşadığınızı fark ettiğinizde dinlenmek, kondisyonunuz için, kayıp değil kazançtır. Onun için, böyle dönemlerde dinlenmeyi ihmal etmemelisiniz. Spor ve sağlık dolu bir yaşam dileğiyle.

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.