Pilav Tarifi – Pilav Nasıl Yapılır

Pilav Tarifleri | 15 Aralık 2012 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

Pilav Türk yemekleri arasında doyurucu ve bir o kadar da besin değeri yüksek bir yemek. Yapılışı kolay gibi gelse de kıvamını tutturmak gerçekten zor iş. Lapa olmaması için bilinmesi gereken 1-2 püf nokta bulunur pilav yaparken. Bunlarla birlikte bugün sade pilav nasıl yapılır onu öğreneceğiz. İlerleyen günlerde nohutlu, tavuklu gibi seçeneklerle de pilav yaparak tariflerini burada yayınlayacağız. Ben tereyağuı kullanmayı tercih ediyorum. Daha lezzetli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca teflon tencereniz varsa onu kullanmanızı öneriyorum.

Pilav Tarifi

Pilav yapmanın iki farklı yolu vardır. Bugün ikisini de sizlerle paylaşacağız. Ancak siz kendinize uygun olanı hangisi ise onu tercih edebilirsiniz.Kimi insanlar pirinci daha önceden 15 dk sıcak suda bekletir. Kimisi kavurduktan sonra daha fazla su ekleyerek yapar. Sonuç her ikisinde de aynı karar sizin. 🙂

Malzemeler
Pilavımız için gerekli malzemeler..

1 Su bardağı pirinç
2 Bardak sıcak su
1 Yemek kaşığı tereyağı
1 Yemek kaşığı sıvı yağ
Tuz

Hazırlanışı
İki farklı yöntem olduğunu konunun başında söylemiştik. Bu yüzden 1-2 diye ayırıp öyle yazıyorum. Siz kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.
Pilav Yapılışı 1: Pirinçleri bir kaba alarak nişastalarından temizlenene kadar yıkayınız. Tencerede erittiğiniz tereyağına sıvı yağı da ekleyin. Kızgınlaşan yağa yıkadığınız pirinçleri ekleyerek 3-4 dk kavurun. Daha sonra 2 bardak sıcak suyu üzerine ekleyin ve ocağınızın en küçük bölümünde suyunu çekene kadar harlı ateşte bekletin. Suyu çektikten sonra ocağınızı kısın ve bir kaç dk kadar da bu şekilde pişmesini sağlayın. Bu şekilde pirinçler göz göz olacak, eğer olduysa bir kaşık yardımıyla dibine bakın su kalmadıysa pilavımız pişti demektir. Daha sonra 10 dk da demlenmesi için bekletiniz. Afiyet Olsun.

Pilav Yapılışı 2 : Pirinçlerinizi yıkadıktan sonra 10-15 dk kadar sıcak suda bekletiniz. Tencerenizde yağlarınızı erittikten sonra beklettiğiniz pirinçleri suyunu süzerek tencerenize ekleyiniz. Pirinçleri 2-3 dk kavurduktan sonra tuzunu ekleyiniz. Daha sonra 1 buçuk bardak sıcak suyunuzu üzerine ekleyin ve çok az karıştırınız. Daha sonra ocağınızın en küçük bölümünde suyunu çekene kadar harlı ateşte bekletin. Suyu çektikten sonra ocağınızı kısın ve bir kaç dk kadar da bu şekilde pişmesini sağlayın. Bu şekilde pirinçler göz göz olacak, eğer olduysa bir kaşık yardımıyla dibine bakın su kalmadıysa pilavımız pişti demektir. Daha sonra 10 dk da demlenmesi için bekletiniz. Afiyet Olsun. Bu hazırlanış şeklinde pirinçlerimizi daha önceden sıcak suda beklettiğimiz için 1 buçuk bardak sıcak su ekledik buna dikkat ediniz.

Etiket: , , , , , , ,

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.