Nedir Bu fx15?

Genel | 18 Kasım 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

Son günlerde adını sıkça duymaya başladığımız bir ürün var; fx15. Adı bir savaş uçağı ismine benzese de bu ürün bir zayıflama hapı. Peki, nedir bu fx15? Hammaddesi nedir, işe yarar mı? İşte bu gibi sorulara yanıt bulma üzere fx15’i inceledik sizler için.

Fx15 adıyla satılan ürünün hammaddesi, chitosan adlı bir kimyasal. Chitosan denen bu madde, genelde deniz kabuklularının kabuklarından elde ediliyor. İlk fark edilen ve kullanılmaya başlayan özelliği pıhtılaştırıcı olması. Kanla karıştığında kanın, çok hızlı bir şekilde pıhtılaşmasına neden oluyor. Bu yüzden Amerikan ordusunda, ilk yardım amaçlı kullanılmaya başlanmış. Gazlı bezlerin temas yüzeyleri bu maddeyle kaplanmış ve Amerikan ordusu, Afgan Savaşı’nda ve II. Körfez Savaşı’nda, cihtosan katkılı gazlı bezleri kullanmış. Geleneksel yöntemlerle kurtarılması mümkün olmayan, atardamar yaralanmasından muzdarip askerlerde bile çok yüksek başarı oranı yakalamış. Sıhhiyecilerden tam not alması üzerine Amerikan ordusu, gazlı bezlerde chitosan katkısının zorunlu hâle getirilmesini düşünmeye başlamış. Üstelik bu maddenin alerji yapma riskinin çok düşük olması ve doğal bir anti bakteriyel olması, İngiliz ordusunun da dikkatini çekmiş ve onlar da bu ürünü ilk yardım malzemesi olarak kullanmaya başlamış.

Chitosan adlı kimyasalı asıl ünlü yapansa, başka araştırmalar sonucunda ortaya çıkan, umulmadık etkisi. Bu kimyasalın sindirim siteminde, yağlara bağlandığı ve yağların emilip kullanılmasını engellediği düşünülüyor. Yapılan çeşitli deneylerde, bu kimyasalın belirli bir süre kullanıldıktan sonra, kullanıcının vücut yağı oranında düşmeye neden olduğu saptanmış. Plasebo kontrollü yapılan bu deneylerden sonra, chitosan adlı maddenin, yağların emilmesini nasıl engellediğini anlamak için, farklı deneyler de yapılmış. Ancak chitosan’ın yağların sindirim sisteminde emilmesini nasıl engellediği tam olarak anlaşılabilmiş değil.

Araştırmalar sürerken Amerikan sağlık bakanlığı FDA, chitosan adlı kimyasalın, vücutta mineral emilimini de engellediği, dolayısıyla uzun süre kullanımının, mineral eksikliğine bağlı hastalıkları tetikleyebileceği yönünde uyarılar yapmış. Fakat fareler üzerinde yapılan deneylerde böyle bir bulguya rastlanmamış.

Chitosan, insanların obeziteyle mücadelesinde umut vaat ediyor gibi görünüyor; fakat ne olursa olsun, sürekli yaptığımız hatırlatmaları tekrar yapıyoruz; bu tür ürünleri, eş dost tavsiyesiyle kullanmayın. Doktor gözetimi, önerisi ve yönlendirmesi olmadan da kullanmayın. Bu maddelerin doğası ve insan bedeni üzerindeki etkileri tam olarak anlaşılmış olmadığından, umulmadık bir sonuçla karşılaşma olasılığınız olabilir.

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileğiyle.

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.