Madonna Gibi Formda Kalın!

Genel | 23 Ekim 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

İşin uzmanlarına göre sadece pilates yapmak, belli bir kalori harcatıyor, ancak hayal edildiği gibi manken zayıflığı sağlamıyor. Pilates, spor ve sağlıklı beslenme eşliğinde yapılırsa vücuda yararlı. Pilates, koşu, bisiklete binme, yüzme, aerobik gibi sporlarla ve sağlıklı beslenme eşliğinde yapılırsa daha fazla yarar sağlanıyor.

Madonna bugünkü görünümünü, sporun yanında pilates de yaparak elde etti. İnsanlar pilatese çok büyük beklentiyle geliyor ve vücutlarında istedikleri değişim olmayınca hayal kırıklığına uğruyorlar.

Nereden çıktı bu pilates?

Günümüz ünlülerinin sporu “pilates”in geçmişi 1900’lere uzanıyor. 1880 Almanya doğumlu Joseph Pilates çocukluğunda raşitizm hastalığına yakalanır. Ama hastalığının spor yapmasını engellemesine izin vermez. Vücudunun her noktasını çalıştırır. Sonra profesyonel boksör olur. Ardından dalgıçlık yapar, sirklerde çalışır. Birinci Dünya Savaşı sırasında sakatlanan ve hareketsiz kalan askerleri güçlendirmek için Pilates, yeni egzersizler geliştirir. Askerlerin eskisinden daha sağlıklı olması, tüm dikkatleri Joseph Pilates’e yoğunlaştırır. Savaştan sonra bale ve tiyatro yaparken sakatlanan oyuncular, boksörler, polisler Pilates’in stüdyosunda kaslarını çalıştırır, daha güçlü ve esnek bir vücutla işlerinin başına dönerler. Joseph Pilates, 1926 yılında eşi Clara ile birlikte Amerika’ya gider ve orada pilates stüdyosu açar. Pilates’in geliştirdiği, marangozlara tahtadan yaptırdığı “cadillac-trapeze table” gibi aletler, bazı firmalar tarafından üretilir. Bu maliyeti ucuz, satışı pahalı aletler çok prim yapar ve zaman içinde başarılı bir pazarlama çalışmasıyla, çeşitleri artarak tüm dünyaya yayılır. Dünya yıldızları bu sporla form tuttuklarını söylemeye başlarlar.

Denge egzersizi.

Pilates; zihin beden bütünlüğünü sağlamak için denge, nefes ve hareket sisteminin bir sentezi. Temelinde, doğru duruş yaratmak ve daha önce kullanılmayan kaslarla beynin iletişimini sağlamak var. Yağ yakması, kas geliştirmesi gibi özellikleri olsa da en büyük özelliği, yüzde yüz doğru duruş sağlaması. Doğru duruş sağlandığında sakatlanma azalıyor, dayanıklılık artıyor ve metabolizma hızlanıyor. Çünkü vücudunuzu kemiklerin değil kasların üzerinde taşımayı öğreniyorsunuz.

Düzgün ve dayannıklı bir vücuda sahip olun

Başlangıçta, beş yüze yakın kontrollü hareket içeren aletli ve aletsiz yapılan egzersizlerden oluşan pilatesin, bugün onlarca çeşidi ve aleti var. “Mat-Based Pilates”, “Core Pilates”, “Fat Burning Pilates” “Bosu Pilates” grup egzersizleri olarak yapılabiliyor. “Allegro” ve “Combo Chair” denilen aletlerle yapılan pilates ise beş altı kişilik gruplar hâlinde çalışılabiliyor. Çünkü aletler minimum hata yapacak şekilde tasarlanmış. “Trapeze Table/Cadillac”, “Arc Barrel”, “Tower of Power” gibi aletler kullanılarak yapılanların ise birebir eğitmen gözetiminde olması gerekiyor. Kısa sürede
tanınan pilates, çok kısa sürede yayıldı, ancak uzmanlar eğitmenlerin deneyimli olması gerektiğini belirtiyor. Aksi takdirde insanlar, pilates yapmak isterken sakatlanıyor. Pilatesin bir hareketinin her gün bir milim yanlış uygulanması, önüne geçilemeyen sağlık problemleri yaratabiliyor. Profesyonel spor salonlarında öğretmenlere dört buçuk aylık eğitimin ardından pilates dersi verdiriliyor. Kısacası pilates mucizeler yaratmıyor ama disiplinli çalışılırsa kontrollü, düzgün ve kasları dayanıklı bir vücut vaat ediyor.

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.