Lahana Çorbası Diyeti Sağlıklı mı?

Genel | 12 Aralık 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

lahana corbası diyetiKış boyunca hava şartları, güneşin erken batması, hareketsizlik gibi nedenlerle, kilomuzda biraz artış olması normaldir. Yazın habercisi olan bahar mevsiminde, fazla kilolarımızın farkına varıp, diyet arayışına gireriz. Yaz mevsiminin kapıya dayandığı ve zamanımızın az olduğu düşüncesi, bizi çabuk sonuç vermeyi vaat eden çözümlere yöneltebilir.

 Bu çözümler arasında da ilk akla gelen, şok diyetlerdir. Şok diyetler arasında da son dönemde gündemde olan bir diyet var; lahana çorbası diyeti. Haftada 4-5 kilo verdirtme vaadinde bulunan bu diyetle kilo vermek mümkün mü? Lahana çorbası diyetinin, vücudunuza etkileri nelerdir? Bunun üzerinde biraz duralım istedik.

Lahana çorbası diyeti, bir şok diyettir. Şok diyetlerin, sağlıksız, hatta zararlı olduğu konusunda uzmanlar hemfikir. Zaten şok diyetleri değerlendiren bir yazımda bu konuya değinmiştim. Metabolizmanızı etkilemesi haricinde, hormon dengenizi de alt üst edebilecek bu diyeti bir haftadan fazla sürdürmenin de sağlık açısından çok ciddi riskleri var. Sağlığınız yanında, damak tadınızı da bozabilecek bu diyet, gerçekten haftada 5 kilo vermenizi sağlıyor mu? Aslında yanıt, evet. Fakat uzmanlar bir haftada, yalnızca diyet yaparak, 5 kilonun tamamını, yağ kütlesinden kaybetmenin imkânsız olduğu konusunda uyarıyor. Dolayısıyla kaybedilen 5 kilonun büyük bölümü, vücut için gerekli olan su ve sağlıklı vücut dokusu olan kas kütlesinden gidiyor. Kas kültesi kaybı da uzun dönemde, metabolizma hızınızın düşmesine ve normal beslenme düzeninize döndüğünüzde, daha hızlı kilo almanıza neden olabilir.

Bu diyeti tam olarak bir hafta sürdürmeyi başarabilen az sayıda kişi, ikinci günden başlayan bir hâlsizlik ve dermansızlık olduğundan bahsediyor. Belirtilen şikâyetler bununla da sınırlı değil üstelik. Şikâyetler arasında;

  • Hâlsizlik,
  • Midede sürekli gaz olması,
  • Lahana çorbasını tatlandırmak için eklenen yüksek miktarda tuzun neden olduğu çarpıntı,
  • Baş dönmesi.

Bu şikâyetlere ek olarak, bu diyeti yapan bazı kişiler, birinci haftanın sonuna doğru, lahana kokusu aldıklarında midelerinin bulandığını ifade etmiş. Diyetin içinde protein kaynağı olan gıda bulunmaması, diyetin zaman içinde değişikliğe uğramasına neden olmuş. Sonuçta değişen pek bir şey yok gibi görünüyor. Lahana çorbasını tatlandırmak için baharat kullanımına izin vermiş de olsa, protein alımını arttırmaya da çalışsa, özünde bu diyet yüksek oranda su ve kas yitirmenize neden olacaktır. Vücut ise bu kayıpları telafi etmek için gereken her şeyi yapacağından, diyeti bırakmanızı izleyen hafta içinde, verdiğiniz kiloları fazlasıyla geri almanız güçlü bir olasılık.

Yaza kadar daha, çok zaman olduğunu hatırlamak istiyorum. Sanıyorum ki, bir haftalığına 5 kilo incelmiş olmaktansa, ömür boyu sağlıklı ve güzel göründüğü kiloda kalmak, herkesin isteğidir. Kilo kontrolünü aceleye getirmeye ve sağlık uzmanlarına danışmadan, böyle geçici çözümlere yönelmeyi gerektirecek bir durum yok. Hazır havalar güzelken, yürüyüşlere çıkıp, yediklerinize biraz daha dikkat ederseniz, hele ki bir de spor yaparsanız, kilo vermeye başladığınızı görebilirsiniz.

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.