Kurban Bayramında Nasıl Beslenmeliyiz?

Genel | 24 Aralık 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

Kurban Bayramı öncesi uzmanlar, et tüketimi konusunda vatandaşları uyardı. Uzmanlar, et tüketiminin arttığı Kurban Bayramı öncesi vatandaşlara, etin tüketimi konusunda bazı uyarılarda bulundu. Kurban bayramında aşırı et tüketiminin sağlık sorunlarına yol açabileceği ifade ediliyor.

Etin, sindirimi zor bir yiyecek olduğunu belirten Demiray, özellikle yeni kesilmiş etin, dinlendirilmeden tüketilmesi durumunda, midede şişkinlik ve hazımsızlık gibi şikayetlere yol açabileceğini vurguladı.

Fazla et tüketiminin, kolesterolü olanlar ile kalp ve karaciğer hastaları için sakıncalı durumlar yaratacağını ifade eden Demiray, bayramlarda özellikle diyet yapan kişilerin, diyetlerini bozmamaları gerektiğini bildirdi.

Demiray, kurban bayramında et tüketilirken görünen yağ kısımlarının mutlaka temizlenmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Çünkü doymuş yağ oranı yüksek olan hayvansal gıdalar, kalp damar hastalıklarına davetiye çıkarır. Etler hazırlanırken görünen yağ temizlendikten sonra, soğutucuda bir iki gün dinlendirilmeli, pişirileceği zaman, ayrıca yağ eklenmemeli. Etler haşlama veya fırında pişirilirse daha sağlıklı olur. Izgara yapılan etlerde etin yanmasından dolayı oluşan kanserojen maddeler, sağlık için olumsuzluklar yaratır.

Bayram ziyaretlerinde şeker, çikolata, hamur tatlıları ve beraberinde tüketilen et hem kolesterolün yükselmesine hem de kilo alımına neden olur.

Bayramlarda sebze ve meyve tüketimi arttırılmalı, posa bakımından zengin kuru baklagil ve kepekli ekmek tüketimine önem verilmeli.”

Demiray, sağlıklı yaşamanın temel koşullarından biri olan “fiziksel aktivite”nin bayram süresince yapılarak, günde 2,5 litre su tüketilmesini de önerdi.

Kahvaltı öğününün de atlanmaması gerektiğine dikkati çeken Demiray, şöyle devam etti:

“Ev ziyaretlerine gidilirken düşük kalorili çorba, yoğurt, meyve, salata gibi yiyecekler yenerek evden çıkılmalı. Böylece ikramlara ‘hayır’ deme şansı doğar. Ayrıca çay ve kahve gibi içeceklerin tüketimi fazla olursa kalp ritmi bozuklukları, uykusuzluk ve mide şikayetleri artabilir. Bu içeceklerin tüketim miktarını sınırlamak gerekir. Şerbetli hamur tatlıları yerine de sütlü tatlılar tercih edilebilir.”

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.