Kilo Verememenin Nedenleri

Genel | 9 Temmuz 2012 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

Diyet yapmanıza rağmen kilo veremiyor musunuz ? Bunun nedeni yaptığınız diyetin zayıflığı olmayabilir. Diyet yaparken diyetisyene gitmenizi önermemizin nedeni kişiye özgü diyet listesi yapılmasıdır. Çünkü en ağır diyeti yapsanız bile eğerki metabolizmanızda kilo vermenize engel bir sorun var ise kilo veremezsiniz. Bu nedenle kilo vermemenizi diyetinize değilde bünyenize bağlayabilirsiniz.

Gelelim kilo vermekte size engel olabilecek nedenleri araştırmaya….

1. Hızlı yemek

Yemekleri hızlı yemek kilo almanıza neden olur; bu nedenle yavaş yemelisiniz. Yiyecekleri uzun süre çiğnedikten sonra yutmak beynin, vücuda giren besinleri algılamasına zaman tanımak anlamına geliyor. Bu şekilde, tat alma duyusu da tatmin oluyor. Böylece doyduğunuzu anlamanızla, yemeye son vermeniz arasındaki zaman kısalıyor.

2. Teknoloji

Diyetlerinizin bir işe yaramamasının en büyük etkenlerinden biri, hareketsiz yaşamdır. Eskiden bir arkadaşınızla görüşmek için, belki de 10 ya da 15 dakika yürürken şimdi sadece mailleşerek görüşmüş kadar oluyor ya da internet üzerinden sohbet edebiliyorsunuz. Böyle olunca da hareket yerine oturmayı seçiyorsunuz.

3. Tatlandırıcılar

Kilo almamak için, şeker yerine tatlandırıcı kullanıyor olabilirsiniz; fakat yapılan araştırmalar, yapay tatlandırıcıların alınan doğal kalori miktarı konusunda vücudu kandırdığını ve bu nedenle de daha fazla şeker kullanma isteği ortaya çıkardığını gösteriyor.

4. Sebzeler

Sebzelerinizi ve salata malzemelerinizi iyi yıkadığınızdan emin olmalı ve organik olarak yetiştirilmiş olanları seçmelisiniz. Hormonlu sebze ve meyvelerden uzak durmalısınız.

5. Yağ oranı düşük yiyecekler

Yağ oranı yüksek ve düşük yiyecekler arasında aslında sanıldığı kadar çok fark yoktur. Yoğurt, süt ya da peynirde bu oran önemliyken yağ oranı düşük bir kek yemekle yağ oranı yüksek olanı yemek arasında çok büyük bir fark yoktur.

6. Stres

Beyin, vücutta enerjinin azaldığını fark eder etmez, açlık hissetmemize yol açan kimyasal maddeler salgılar. Bu kimyasal maddeleri salgılayan kısmı, aynı zamanda duyguları da kontrol eder ve sıkıldığımız veya kendimizi kötü hissettiğimizde, hemen buzdolabına koşmamızın başlıca sebebi de budur.

7. Öğün atlamak

Her yemek yediğinizde, metabolik hızınız iki saat içinde yüzde 20–30 artar. Fakat öğünleri atlarsanız metabolizmanız yavaşlar. Özellikle de kahvaltı yapmamak en büyük problemdir ve gece boyunca yüzde 5 yavaşlayan metabolik hızınız bir daha yemek yiyene kadar aynı hızda kalır.

8. Meyve suları

Früktoz seviyesi yüksek olan meyve suları iştahınızı açar. Bu nedenle taze meyve suyu içmek ya da meyve yemek çok daha yararlıdır.

9. Toksinler

Karaciğer, vücudun yağ yakan organıdır ve eğer alkol gibi toksinlerle doluysa, yakma işlemi için daha yoğun çalışarak çok enerji harcar ve yorulur. Bu nedenle içki içerken, yağ ya da şekeri çok fazla tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

10. Salata

Diyet yaptığınız için salata yemeyi tercih edebilirsiniz; fakat salatayı dışarıda yiyecekseniz, soslu bir salata yememelisiniz. Çünkü özel soslarla yapılan bu salataların kalori bakımında bir hamburgerden çok da farkı yoktur.

11. Doğum gününüz

Kış mevsiminde doğduysanız, diğer mevsimlerde doğanlara göre biraz daha çabalamalısınız. Çünkü yapılan araştırmalar kış bebeklerinin obeziteye daha yatkın olduklarını gösteriyor. Bunun sebebi ise daha yavaş çalışan bir metabolizmaya sahip olmaları.

12. Doğum kontrol

Kadınların en büyük sorunlarından biri de, doğum kontrol yöntemleri nedeniyle alınan kilolardır. Özellikle doğum kontrol hapları, bazı kadınlarda iştah açar veya doğrudan kilo almayı tetikler.

13. Uyku düzeni

Yapılan araştırmalara göre, geceleri dört saatten az uyuyan kişiler daha çok uyuyanlara oranla daha fazla kilo alırlar. Çünkü yorgun bir vücut, normal günde yakılan enerjiyi yakamaz ve metabolizması yavaşlar. Bunun için her gün uykunuzu düzenli almaya dikkat etmelisiniz.

14. Evlilik

Yeni evli çiftler, evlendikten sonra kilo aldıklarından şikâyet ederler. Bunun nedeni ise birlikte bir yaşam paylaşma sonucu, her şeyi aynı anda yapma isteğidir. Fakat söz konusu yemek olunca bu yanlıştır. Eşinizle aynı miktarda ya da aynı şeyleri yemeden de mutlu bir evliliğe sahip olabilirsiniz.

15. Tiroit sorunu

Sürekli yorgun hissediyorsanız, kilo almaya başladıysanız ve sürekli üşüyorsanız, tiroidiniz tembelleşmiş olabilir. Bu da metabolizmanızın daha yavaş çalışmasına neden olur. Bunun için bir uzmana başvurun ve balık, fındık gibi yararlı besinler almaya dikkat etmelisiniz.

 

Eğer sizin böyle sorunlarınız yok ve hala kilo vermekte zorlanıyorsanız bi doktora gitmelisiniz….

Etiket: , ,

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.