Kilo Nasıl Verilir?

Genel | 13 Kasım 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

Kilo verirken dikkat etmeniz gereken en önemli noktanın, sağlıklı kilo vermek olduğu söylenir. Peki, hem aç kalmadan hem sağlığınız bozulmadan kilo nasıl verilir merak ediyor musunuz?
Günü 6 parçaya bölerek, vücudun ihtiyaç duyduğu kadar besin tüketilmeli, küçük ve masum görünen; fakat yağ ve şeker içeriği yüksek, yükte hafif pahada ağır ikramları geri çevirin.

Vücudun yağ ve kas dengesini sağlamada doğru beslenmenin yanı sıra, fiziksel aktivite de önemlidir. Beslenme programıyla birlikte bir egzersiz programına başlamak ve mümkünse bunu hayat boyu bir alışkanlık hâline getirmek gerekmektedir. Bu mümkün değilse, gün boyu hareket hâlinde olunmalıdır. Gün içerisinde hareketliliği sağlayacak kısa yürüyüşler, merdiven çıkma gibi fırsatları değerlendirin.

Örneğin; masanızda sürekli su bulundurmaktansa, arada bir kalkıp mutfağa gidin ve su için. Dikkat edin, eğer bunu yapmaya bile üşeniyor ve başkalarından rica ediyorsanız, hareketsizliğe alışkın olabilirsiniz.

Yiyerek nasıl zayıflanır?

Kişiden kişiye ve yenilen besinlerin içeriğine göre değişmesine rağmen yemek yedikten 3–4 saat sonra kan şekeri düşer ve karnımız acıkır; bir şeyler yeme isteği duyarız. Diyetisyenlerin, “az miktarda ve sık sık yemek yiyin” önerisinin temelinde bu yatar. Çünkü iş yoğunluğu veya başka meşguliyetler sebebiyle, 6–7 saate varan açlıklar yüzünden, dayanılmaz bir açlık duygusu ve hızlı yemek yeme bir araya gelir.

Bu duygu yüzünden, kısa bir süre içinde, o an için vücudun ihtiyacından çok daha fazla besin tüketilir. Metabolik faaliyetler sonucunda alınan kalorinin bir kısmı kullanılır. Ancak fazlası, elbette ki depolanır. Bu durum sık sık tekrarlanırsa kilo alma kaçınılmazdır. Bu nedenle, 2–3 saatte bir besin tüketmek günlük besin alımının frenlenmesine yardımcı olur.

Diyetlerde su tüketimi artırılır bunun nedeni nedir?

Su, yetişkinlerde vücudun toplamda yüzde 55-60’ını oluşturur. Hayati sıvı denilen kanın yüzde 90’ı, kasların yüzde 75’i, kemiklerin yüzde 25’i ve hatta yağların enerji için depolandığı dokunun dahi yüzde10 ila 30’u sudan oluşmaktadır. Bu nedenle, vücudun ihtiyacı olan besin ve besin öğelerini alırken yeterli miktarda suyun da alınması gerekir. Kilo verme esnasında, metabolik artıkların uzaklaştırılması için; kilo alma esnasında da hücre yapımı için yeterli miktarda su alınması şarttır.

Kısa sürede kilo vermenin zararları nelerdir?

Yapılan araştırmalar, kısa sürede kilo vermek için, alınan günlük kalorinin aşırı derecede kısılması sonucunda, yağ kaybının yanı sıra kas kaybının da fazla olduğunu göstermektedir. Vücudun iskelet kasları dışında, kalbin de yapısı kastır. Dolayısıyla, tüm bu dokuların kas kitlelerinde azalmalar olmaktadır.

Uzun vadede ise iç organların zarar görmesi mümkündür. Kaldı ki, hayat boyu, kalorisi çok fazla kısıtlanmış bir diyete uyulması imkânsızdır. Kilo verdikten sonra düşük kalorili diyetler bırakılır ve sofralar deyiş yerindeyse; “donatılır”. Egzersizler azaltılır. Verilen kilolar da aynen ve bazen daha fazlasıyla geri alınır. Geriye gözle görülmeyen ve uzun vadede su yüzüne çıkacak tahribatlar kalır.

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.