Kesin Zayıflatan 6 Besin

Genel | 22 Kasım 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

Yaz kapımızda. Zayıflamak için neredeyse her yolu deniyor ama başarılı sonuç alamıyorsanız sağlıklı besinlere yönelmeye ne dersiniz? Araştırmalar sonucunda, kilo vermeye yardımcı olduğu belirlenen 6 besini sizler için derledik. Her biri sağlıklı ve zayıflatıcı özelliğe sahip olan bu besinleri sofranızdan eksik etmeyin.

1. YEŞİL ÇAY

Büyük boy bardak buzlu yeşil çay veya bir büyük bardak sıcak yeşil çay içmek farklılığı başlatabilir. Gönüllü denekler üzerinde yapılan son çalışmalarda; 3 ay boyunca her gün bir şişe yeşil çay içenler, içmeyen gruba kıyasla daha fazla yağ kaybetmiştir. Araştırmacılara göre yeşil çayın içinde bulunan kateşinler (yararlı bir fitokimyasal) kalori yakımını sağlayıp, kilo kaybını artırmıştır.

2. ÇORBA (et veya balık suyuna bol domatesli çorba)

Ana yemeğe başlamadan önce içilen et veya balık suyuna bol domatesli çorba kişiye doygunluk hissi verir. Böylece kişi ana yemeğe geçişte kendisini tok hissettiği için, daha az kalori alma eğiliminde olur. Düşük kalorili çorbalar, açlığı bastırmakta çok işe yarar.

3. YEŞİL SALATA

Düşük kalorili salatalar, ana yemek öncesi kendinizi doymuş hissettirecek bir başka iyi seçenektir. Yapılan bir araştırmaya göre; yemekle birlikte yenen düşük kalorili küçük salata, öğünde alınan toplam kaloriyi yüzde 7, büyük bir salata ise yüzde 12 azaltabiliyor. Ancak araştırmanın sonuçları yüksek kalorili salatalar için tersinin doğru olduğu ortaya koydu. Öğün sırasında yenen yüksek kalorili küçük bir salata alınan kaloriyi yüzde 8 artırırken, büyük bir salata yüzde 17 artırıyor. “Sağlıklı bir salatayı, nasıl hazırlayabilirim?” diye düşünüyorsanız; taze ıspanak yaprakları (2 bardak dolusu), 1 orta boy salatalık, 1 orta boy domates ve 1 /4 bardak rendelenmiş havuçla yaklaşık 70 kalorilik, 5,5 gram lif içeren sağlıklı bir salata hazırlayabilirsiniz.

4. YOĞURT

Yağsız yoğurdun içindeki kalsiyumun, zayıflatıcı etkisi olduğu çeşitli çalışmalarla ortaya konmuştur. Bir çalışmaya göre günde 3 porsiyon yüksek kalsiyumlu ve yağsız yoğurt tüketen obez bireyler, düşük kalsiyum ve yağlı yoğurt tüketen obezlere göre yüzde 22 daha fazla kilo ve yüzde 61 daha fazla vücut yağı kaybetmiştir. Burada en etkileyici sonuç ise yüksek kalsiyumlu, yağsız yoğurt yiyenlerin yüzde 81 daha fazla trunkal (karın bölgesindeki) yağ kaybetmeleridir. Yoğurt hem karbonhidrat hem de proteini bir arada bulundurduğu için kan şekeri ve açlık kontrolünde etkili olmaktadır.

5. KURU BAKLAGİLLER

Kuru baklagiller, içeriğindeki lifler dolayısıyla kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. 1,5 bardak barbunya yaklaşık 8 gram lif, 7 gram protein ve yaklaşık 110 kalori içerir. Baklagilleri yemek olarak tüketebileceğiniz gibi, haşlayıp salata ve çorbalarınızın içine de ekleyebilirsiniz.

6. SU

Suyun, “süper besin” olarak kabul edilmesinin en önemli nedeni “0” kalori olmasıdır. Eğer yüksek kalori içeren içeceklerden tüketirseniz, bunu dengeleyebilmek için daha az yemek zorunda kalırsınız. Araştırmalar gösteriyor ki, karbonhidratları içmektense yemek daha iyidir. Su, tüm vücut fonksiyonları için önem taşır ve günün her saatinde tüketilebilir. Suyunuzu sade olarak içmekten hoşlanmıyorsanız, içinde taze meyve dilimleri bekleterek tüketebilirsiniz.

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.