Kendinize Uygun Sporu Seçmenin Yolları

Genel | 19 Ocak 2014 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

hangi-sporSpor yapmaya karar verdiniz, çok güzel, amacı ve nedeni ne olursa oldun bu kararınızı tebrik ederiz. Fakat hangi sporu yapacağınızı seçtiniz mi? İşte doğru spor seçiminde size yardım olacak birkaç ipucu.
    
Sevdiğiniz sporu yapın
Her şeyden önce, yapacağınız spor size keyif vermeli. Yaptığınız spor size keyif vermiyorsa, onu uzun süre devam ettirmek sizin için çok zor olacaktır. Zaten bunca spor dalı içinden, neden size keyif vermeyen bir tane seçesiniz ki? Sağlıklı yaşamak için hayat boyu spor yapmamız gerektiğine göre bu, spor seçiminde en önemli etkendir.

Kimileri ulaşabildiği son hızda koşmaktan keyif alır; kimileri de saatlerce yürümekten. Kimileri bisiklet sürmekten keyif alırken bazı insanlar da daha adrenalinli sporları sever. Bunun ne olduğunu belirlediğinizde, bu yöndeki en büyük adımı atmış olacaksınız. Size keyif veren bir sporu yapmanız için, beslenme uzmanı ya da doktorların sizi zorlamasına gerek yoktur. O sporu yaptıkça daha zinde ve sağlıklı hisseder, böyle hissettikçe de spo yapmayı devam ettirmek için kendinizde güç bulursunuz.

Pekiyi sporun size keyif verdiğini nasıl anlarsınız? Çok basit, o sporu yaparken başka hiçbir şey düşünmezsiniz. Koşmayı seven biri, koşuya çıktığında, yalnızca o anı yaşar. Eğer koşarken, televizyonun karşısındaki koltuğu hayal ediyorsanız, koşmak size göre değil demektir. Ayrıca yaptığınız sporun sizi rahatlatması da gerekir. Gün boyunca yaşadığınız sıkıntılardan arınıyor ve sporunuzu yaptıktan sonra kendinizi daha güçlü hissediyorsanız, o spor sizin sporunuz.

Ciddiyeti bozmayın
Seçtiğiniz spor, koşu gibi yüksek kondisyon isteyen bir spor da olabilir, yürüyüş gibi sakin mizaçlı bir spor da… Ama seçtiğiniz spor ne olursa olsun onu ciddiyetle yapmalısınız. Seçiminiz yürümekse, parkta gezer gibi avare avare dolaşmayı spordan saymayın. Zaten bunu 4-5 kere yaptığınızda kendiniz de sıkılacaksınız. Unutmayın, sporun amacı kalbinizi ve akciğerlerini daha yüksek kapasitede çalıştırmaktır. Eğer birazcık da olsa soluk soluğa kalmıyor ya da ter atmıyorsanız spor yapmıyorsunuz demektir.

Biraz zaman verin
Bir kere koşuya çıkıp yoruldunuz diye hemen pes etmeyin. İki üç deneme daha yapın. Spora yeni başladıysanız, alışmanız daha uzun sürecektir. Vaz geçmeden önce bunu da göz önünde bulundurun. Eğer spora alışma sürecinde çok sıkıntı yaşıyorsanız, bir arkadaşınızdan size katılmasını isteyebilirsiniz.

Bedeninize kulak verin
Doğru sporu seçip seçmediğiniz konusunda son sözü bedeniniz söyleyecektir. Kendinize çok yüklendiyseniz Eklemlerinizde ve kaslarınızda ağrılar meydana gelebilir. Bunlara kulak verin. Canınızı yakmayan, kısa zamanda geçen tatlı ağrılar sorun olmayacaktır. Bunlar kas gelişimine veya vücudunuzun uyum sağladığına işaret ediyor olabilir. Ancak keyif kaçıran, hareketlerinizi engelleyen ağrılar başladıysa, bir sakatlığa davetiye çıkartıyor olabilirsiniz.

Yazının devamını okumak için tıklayın.

 

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.