Kas Yaparsam Kilo Verir miyim?

Genel | 16 Kasım 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

Kas kütlenizi arttırmak kilo vermenize yardımcı olur mu? Kilo vermek için, illa ki çok kas yapmak mı gerekir? Kadın ya da erkek olmak bu açıdan fark eder mi? Bu ve benzeri sorularınızın yanıtı bu yazımızda.

Spor merkezinde çalıştığım dönemlerde, kilo sorunu olan, spor yapmak ve kilo vermek istediğini belirten fakat zamanının kısıtlı olduğundan yakınan birçok kişiyle karşılaştım. Bu insanlara sorduğum ilk soru, kilo vermek konusunda azimli olup olmadıkları, ikincisiyse sabırlı olup olmadıklarıydı. Neyse ki kilo vermenin birden fazla yolu var. Kardiyo sporu yapmak için gün içinde uzun süreler ayıramayacak olanlar için önerilebilecek bir çözüm var; kas kütlelerini artırmak. İşte bu yazımda, bu sürecin nasıl işlediğini açıklamaya çalışacağım.

Kas kütlesini arttırmanın ortaya çıkardığı en büyük değişiklik, bazal metabolizmamızı arttırmasıdır. Vücudumuzu bir arabaya benzetirsek, bazal metabolizmayı da arabanın rölantideyken yaktığı yakıt olarak nitelendirebiliriz. Bazal metabolizma bedenin solunum, iç organ hareketleri, kan dolaşımı, vücudun ısıtılması gibi temel işlevler için, yani yalnızca canlı kalmak için harcadığı enerjidir. Canlı tutulması gereken ne kadar çok doku varsa, bazal metabolizma da o kadar yüksek olur.

Dinlenme halindeki bir kilogram kas, günde 13 (kilo) kalori enerji tüketir. Aynı miktarda yağ aynı sürede 4,5 (kilo) kalori tüketirken, kemik dokusu için bu miktar 2,5 (kilo) kaloridir. Enerji tüketim miktarlarını dikkate alınca, kas kütlenizi arttırmanın bazal metabolizmanız üzerindeki etkisini anlamak kolay olacaktır. Kas kütlemi arttırınca irileşeceğim, diye endişe duymanıza da gerek yok üstelik. Kas dokusu, yağ dokusuna kıyasla daha yoğundur, yani daha az yer kaplar. Belki tartıda ibre çok oynamayabilir, hatta kas yoğunluğunuz artınca birazcık artış bile olabilir; ama aynada farkı gözünüzle görürsünüz. Pantolonlarınız bol gelmeye başladığında, ne demek istediğimi tam olarak anlayabilirsiniz. Vücudunuz sıkılaşacak ve kas kütleniz arttıkça, zamanla yağ oranınız düşmeye başlayacaktır. Yaşınız ve cinsiyetiniz ne olursa olsun, bu yöntemle zayıflayabilirsiniz; çünkü burada kas kütlenizi arttırmaktan kastım, şu an sahip olduğunuz miktara göre arttırmanızdır.

Siz de, eğer uzun süreler kardiyo sporu yapacak kadar zamana sahip değilseniz, kilonuzu kontrol altına almak için bu yöntemi seçebilirsiniz. Ancak bu yöntemi seçtiğinizde, istediğiniz kiloya giderken yaşacağınız süreç biraz daha uzayabilir. Dolayısıyla sabırlı ve dikkatli olmalısınız. Yediklerinize dikkat etmeli, ancak arada bir de kendinize izin vermelisiniz. Sağlıklı günler dileğiyle.

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.