İştah Açan Sporlar

Genel | 8 Kasım 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

“Herkesin derdi kendine büyük” derler ya, gerçekten de öyledir. Kimileri kilosunun fazla olmasından yakınır ve su içmekten bile korkar hâle gelir, kimileri de kilosu az diye üzülür. Ama üzülmeniz için bir neden yok Diyete Başlıyorum, kilo almak isteyenlerin de yanında.

Kilo alamıyor olmanızın sebebi, eğer iştahınızın kapalı olmasıysa size önereceğimiz sporlar iştahınızı açmanıza yardımcı olacak.

Yüzme
Havaların ısınmaya başlamasıyla sadece kapalı havuzlarda değil, açık havuzlarda da yüzme imkânı doğdu. Su içinde olmanın ve yüzmenin, insan üzerinde acıktırıcı etkisi olduğunu herkes bilir. Hele ki biraz yüzmek iyice iştah açar.

Ancak yüzerken, kendinizi kaptırıp, işi sıkı bir yüzme antrenmanına dönüştürmeyin. Unutmayın ki kilo almak istiyorsunuz. Hafif tempo kurbağalama yüzmek hem kalp ritminizi belli bir düzeyin altında tutarak fazla yağ yakmanızı önler hem de iştahınızın açılmasına büyük katkısı olur. Süreyi de çok uzun tutmamaya özen gösterin. Eğer suda yarım saatten fazla kalacaksanız, aralarda uzun dinlenmelere yer verin ki kalp ritminiz düşsün ve vücudunuz yağ depolarını kullanmaya başlamasın.

Koşu
Koşmak normalde, kilo vermeye çalışanlara yönelik bir tavsiyedir. Ama unutmayın ki koşmadan koşmaya fark var. İnsan vücudu, depolanmış yağ stoklarını kullanmaya, yaklaşık 20 dakikadan sonra başlar. Bunu yapması için de nabzınızın tüm bu süre boyunca belli bir seviyenin üzerinde olması gerekir. Yürüyüş hızınızdan birazcık daha hızlı bir tempoyla ve yarım saatlik bir koşuyla, glikojen depolarınızı tüketebilir; fakat yağlarınızı yakmazsınız. Bu sayede kan şekeriniz düştüğü için iştahınız açılacak ve siz de ne kadar çok yediğinize şaşıracaksınız.

Ağırlık çalışmak
Ağırlık çalışmak bir güç egzersizidir. Yani asıl etkisi, zaten yağ yaktırmak değildir. Kısa ve yoğun ağırlık çalışmalarıyla, glikojen depolarınızı tüketirsiniz; fakat yağ stoklarınız kullanılmadığı için kilo vermezsiniz. Ayrıca düşen kan şekeri yüzünden iştahınız açılır. Üstelik kas kütlenizde de artış olacağından, doğal olarak kilo alırsınız. Üstelik bu, kilo almanın çok sağlıklı bir şeklidir. Sağlıklı kas kütlesi artacak ve fit bir vücuda sahip olarak kilo alacaksınız.
Hanımların, ağırlık çalışmasından korkması için hiçbir neden yok. Kadın vücudu, doğal olarak, daha yüksek oranda yağa sahiptir. Deri altındaki bu yağ katmanı, kadınsı hatların bozulmasını zorlaştırır. Üstelik sıkılaşma da sağlar.

Bisiklet sürmek
Eşinizle, arkadaşlarınızla sakin sakin bisiklet sürerken bir süre sonra acıktığınızı fark etmeniz kaçınılmaz. Yine de, süreleri kısa ve tempoyu hafif tutmanız gerektiğini hatırlatalım.

Kış sporları
Kayak, buz pateni gibi kış sporları da oldukça iştah açıdır. Yukarıda verdiğimiz sporların ilkelerine de uyarlar. Süreleri 20-30 dakika civarında tuttuğunuz ve tempoyu çok yükseltmediğiniz sürece, iştahınız açılacaktır.

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.