Hastalıklardan korunmanın en iyi yolu..

Genel | 19 Kasım 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

Düzenli yapılan, orta şiddetteki, ılımlı egzersizlerin; hastalıklardan korunma, hastalık halinden kurtulma ve yaşam kalitesini yükseltmede önemli rol oynadığı bildirildi. Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kürşat Karacabey, A.A. muhabirine yaptığı açıklamada egzersizin, hastalıktan korunmada etkin rol oynadığını ve sağlığı olumlu yönde etkilediğini bildirdi.

Egzersizin, fiziksel olduğu kadar ruhsal sağlık için de önemli olduğunu; yapılan araştırmaların, egzersiz yapan kişilerin, yapmayanlara göre pek çok açıdan daha sağlıklı olduğunu ortaya koyduğunu dile getiren Karacabey, şöyle konuştu:

“Osteoporozun gelişimini yavaşlatmak açısından egzersiz çok etkili. Kadınların, ergenlik çağından önce egzersize başlaması gerekiyor. Bu dönemden itibaren kemik kitlesi artar. 20–30 yaş arasında kemik kitlesi artışı sabitlenir.

Düzenli ve bedeni çok fazla yormayacak egzersizler, çok ileri yaşlardaki kişiler için bile faydalıdır. Jogging, yürüyüş, aerobik step, dans, tenis ve basketbol gibi egzersizler, kemik kitlesinin sağlıklı gelişiminde önemli rol oynar ve kemik kitlesinin en yüksek düzeye ulaşmasına katkı sağlar.”

Karacabey, bilimsel çalışmaların, düzenli egzersizin, kan akımını düzenlediğini ve korumaya yardımcı olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti. Durağan yaşam tarzı sürdürenlerin, sporculara göre %35 daha fazla hipertansiyon riskine sahip olduğunu dile getiren Karacabey, şunları anlattı:

“Ayrıca klinik ve deneysel çalışmalar, düzenli ve ağır olmayan egzersizin, üst solunum yolu enfeksiyonu sıklığını azalttığını göstermiştir. Ayrıca bu tür egzersizlerin türü kalp hastalığı, şişmanlık, ensüline bağlı olmayan diyabet, yüksek tansiyon ve osteoporoz gibi hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde, vücut ağırlığının kontrolü ve organizmanın strese karşı direncini arttırmada önemli rol oynadığı ispatlanmıştır. Egzersiz, hastalıktan korunmada etkin rol oynar, sağlığı olumlu yönde etkiler.”

”SPOR YAPANLAR HAYATA DAHA MUTLU BAKAR”

Karacabey, egzersiz yapan kişilerin kendisini daha enerjik hissettiğini, tembellikten uzaklaştığını, sakinleştiğini ve hayata daha mutlu baktığını ifade etti.

Egzersiz yapmanın, öz saygının gelişmesinde etkili olduğunu, organizmayı bedensel ve ruhsal streslerin yıpratıcı etkisinden koruduğunu ve kişilerin kendisine güvenini arttırdığını dile getiren Karacabey, şöyle devam etti:

“Düzenli ve etkili egzersiz, bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için, hastalıklardan korunmanın, tedaviyi desteklemenin ve yaşam kalitesini arttırmanın en ekonomik yollarından biri. Bu konuda, başta ailelere ve eğitim kurumlarına büyük görev düşüyor. Hastalanma risklerini azaltmak ve sağlıklı kalabilmek için organizmamızın doğal savunma sisteminin kuvvetlenmesi gerekiyor. Bu açıdan vücudun doğal savunma sistemini düzenli egzersizlerle güçlendirmek önemli.”

Karacabey, egzersizlerle güçlenen bağışıklık sisteminin, hastalıklara karşı vücut direncini arttıracağını, hastaların iyileşme süresini kısaltacağını ve iş verimini yükselteceğini vurguladı.

Yürüyüş ile düşük ve orta hızlı koşuların, en ideal egzersiz türleri olduğunu dile getiren Karacabey, egzersizin şiddeti ve süresinin her yaş grubu, cinsiyet ve kişilerin fiziki yapılarına göre değişebileceğini sözlerine ekledi.

A.A.

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.