Erkekler Nasıl Bir Diyet Yapmalıdır

Genel | 11 Haziran 2012 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

Kilo vermek için uygulanacak diyetin sağlıklı olabilmesi için, her bireyde olduğu gibi erkeklerde de yaşamsal devinimler önemli olarak rol oynamaktadır. Kişinin kalkış saati, yaptığı iş, alışkanlıkları, damak tadı, genetik özellikleri, sağlık durumları, yaş, kilo ve daha benzeri bir çok değişken tespit edildikten sonra, kilo vermek için neler yapması gerektiği belirlenmelidir. Temel beslenme kurallarının bireyin kişisel özelliklerine adapte edilmesi sonucu ortaya çıkacak beslenme şekli, o birey için ideal diyet programıdır.

Kilo verilmek istenen dönemde yağlı ve karbonhidrat içeren besinler mümkün olduğunca az tüketilmeli ve öğünler buna göre ayarlanmalıdır. Gün içerisinde kahvaltıya öğün olarak önem verilmeli ve karbonhidrat ağırlıklı bir kahvaltı düzeni ayarlanmalıdır. Günün en aktif saati  olan öğlen yemeği öğününü daha çok protein ağırlıklı besin grupları konulmalı, akşam yemekleri çok daha hafif besinler ile planlanmalıdır.

Erkekler orta yaşlar yani kırklı yaşlara doğru, yağlanma ile daha fazla karşı karşıya kalırlar. Stres, yaşamtarzı gibi birçok etki bu yağlanmalarını genel sebeplerinden olsa da, en fazla etkili olan erkeklerde orta yaşlar sırasında başlayan hormonal geri gidiştir. Erkeklik hormonu olan testesteron, kası seven ve yağı sevmeyen bir hormondur ve testesteron düzeyinin orta yaş sırasında gerilemeye başlaması, kişilerin doğru şeyler yaparak yaşamına devam etmesi durumunda bile, testesteronun azalmasına bağlı olarak, daha önce varlık gösteremeyen yağlanmanın artacağı kesindir. Buna bağlı olarak hareketliliğin azalması, aşırı stress, çevre kirliliği, özellikle orta yaş sonrası erkeklerin kilo alması ile ilgili nedenlerdir.

Bu açık sebeplerin ortadan kaldırılması, düzenli ve dengeli bir beslenme süreci ve buna eşlik eden bir egzersiz planı erkeklerde kilo verilmesine sebep olabilecek unsurlardır.

 

Etiket: ,

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.