Dukan’a Neler Oluyor?

Genel | 13 Aralık 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

pierre-dukanÜlkemizde “Dukan Diyeti” kitabıyla ve kitabında anlattığı diyetle gündeme gelen Dr. Dukan, ülkesi Fransa’da ortaya attığı bir öneriyle ortalığı karıştırmıştı. Dukan’ın önerisi; Fransa’da öğrencilerin, liseden mezun olmadan önce girdikleri bir sınavla ilgiliydi. Bu sınava, obezite karşıtı bir puanlama sisteminin eklenmesi gerektiğini getiren Dukan’ın bu fikri çok tepki çekmişti.

Doktorlar ve sağlık uzmanları, boy kilo oranı “ideal” seviyelerde olan öğrencilere fazladan puan verilmesini öneren Dukan’ın fikrine sert tepkiler göstermişti. Böyle bir uygulamanın, öğrenciler üzerinde oluşturacağı baskı ve yaratacağı olumsuz etkiler gündeme gelmiş ve “Hekimler Birliği” Dukan’ı, doktrdan çok tüccar olmakla suçlamıştı.

Dr. Dukan 1975’te Paris’te bir pratisyen hekimken bir obezite vakasıyla karşılaşır. O zamanın genel eğilimi obeziteyi, düşük kalorili diyetlerle tedavi etmek yönündedir. Dukan, bu tür diyetlerin çok zorlayıcı ve hastalar tarafından uygulanması zor olduğunu fark edince, değişik bir yol aramaya başlar. 20 yıllık zorlu araştırmaların sonunda, “Nasıl Zayıflanacağını Bilmiyorum” isimli bir kitap yayınlar. Kitap Prens William’ın evlenmek üzere olduğu Düşes Catherine’in, düğün öncesi iki beden incelmeyi başarmasıyla ünlü olur. Yıllar içinde Dukan, uyguladığı yöntemi geliştirip kusurlarını gidermeye ve diyetini daha etkili hâle getirmeye uğraşır ve Dukan Diyeti bugünkü hâlini alır.

Duka’ın hayatı incelendiğinde, fazla kiloya ve obeziteye karşı kişisel bir savaş açtığı görülüyor. Bu savaş samimi de olabilir, Hekimler Birliği’nin iddia ettiği gibi Dukan, bir tüccar mantığıyla hareket ediyor da olabilir. Fakat günümüzde obezitenin ve buna bağlı sorunların, toplumları birer birer ele geçirdiği ortada. Herkes o veya bu şekilde, bu sorunla mücadele etmenin bir yolunu arıyor ve bazen radikal önlemler alma yolunu seçebiliyorlar.

Dukan’ın, tedavilerinde bile özgün ve ilginç yöntemlere başvurduğu göz önünde bulundurulduğunda, böyle “uç” bir öneri ortaya atması anlaşılabilir. Fakat hekimler birliği böyle bir öneriye anlayış göstermek niyetinde değil anlaşılan. Doktorların, yaptığı açıklamaların halk üzerindeki etkilerini dikkate almaları gerektiğini, belirten yasayı ihlâl ettiği gerekçesiyle Dukan hakkında soruşturma açmaya karar vermişler.

Dukan’ın akıbeti ne olur, böyle bir soruşturma sonunda, onun ve yöntemlerinin popülerliği artarmı yoksa saygınlığı mı azalır, bunu zaman gösterecek. Fakat kiloyla ilgili bu sorunların ve acil çözüm arayışıyla getirilen aşırı veya sert önerilerin daha çok tartışılacağı ortada.

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.