Diyet Ürünlerle Zayıflamak Mümkünmüdür

Genel | 5 Haziran 2012 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

Diyet ürünler kendi grupları içerisinde yer alan diğer referans ürünlere göre genel olarak % 25 azaltılmış enerji, yani azaltılmış kaloriye sahip yiyecek ve içecek türlerinin genel adıdır.

Diyet ürünlerin gruplarına göre kalorisi azaltılmış, sodyum yani tuzu azaltılmış, şeker içeriği azaltılmış veya tam şekersiz üretilmiş olabilir. Genel olarak vitamin ve mineral içeriklerinde herhangi bir değişiklik olmamakla birlikte lif içerikleri normal ürünlere göre daha fazla olur. Sadece bu tür diyet ürünlerin tüketilmesi ile zayıflayabilmek mümkün değildir. Zayıflamanın temel şartı günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerle alınmış olan toplam enerjinin, günlük olarak harcanan enerjiden daha az olmasıdır. Sadece diyet ürünleri bol miktarda tüketerek, günlük alınması gereken enerji miktarından yine daha fazla enerji alınacağından dolayı, diyet ürünler tüketiyor olmanıza rağmen zayıflayamadığınız gibi aksine kilo bile alabilirsiniz. Bu anlamda diyet veya normal ürün tüketiminden daha önemli olan, hangi ürünün ne miktarda ve ne sıklıkta tüketildiğidir.

 

Diyet ürünlerin kalorisiz veya az kalorili olarak düşünerek fazla tüketilmesi, normal ürünlerin fazla tüketilmesine benzer sonuçlar üretir. Şart olmamakla birlikte sağlıklı bir diyet için yapılması gereken yapılan diyetin yanısıra egzersizlerde yapmaktır. Günümüzde ki yaşam ve çalışma koşullarının çoğu zaman spor yapılmasına izin vermiyor olması sebebiyle, uzman ve diyetisyen yardımı ile kilo verilebiliyor. Ancak verilmiş olan kilonun korunabilmesi, sağlıklı ve zinde bir yaşam, yaşam kalitesinin yükseltilebilmesi için de düzenli şekilde spor yapılması şarttır. Önerilen aşırı yoğun bir egzersiz takvimi ile, aşırı kısıtlanmış bir diyet yapılmamasıdır. Herkesin kendi yaşam koşullarına uygun bir şekilde düzenli olarak oluşturacağı egzersizler ve kendilerine uygun bir spor dalı seçmesi önerilmektedir.

 

Dünya Sağlık Örgütü ve diğer sağlık otoritelerinin önerileri zayıflama sırasında düzenli şekilde yapılan diyetle birlikte, düzenli olarak spor yapılması en azından yürüyüş yapılması yönündedir. Spor veya egzersiz yapılamaması durumunda haftada en az üç defa olmak üzere uzun yürüyüşlerin yapılarak, diyetin desteklenmesi gerekmektedir.

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.