Diyet Süt Ürünlerinin Sağlığımıza Faydaları

Diyet Yemek Tarifleri,Genel | 28 Mayıs 2012 | 1 Yorum | Paylaş: Facebook - Twitter

 

Diyet süt ürünleri diyet yapmakta olan ve formlarına dikkat eden kişiler için, sağlık problemi yaşayan yetişkinler için ve büyüme çağındaki çocuklar için kısacası hemen herkes için çok sağlıklı ürünlerdir. Diyet ürünlerinde yağ oranları kademeli olarak azaltılmaktadır.

Ülkemizde diyet süt ürünlerinin iki alternatifi bulunmaktadır ve hangisini seçersek seçelim yağ oranları düşürülmüştür ancak besleyiciliği açısından kalsiyum ve protein oranları fazladır. Genel ve yanlış bir kanı olarak diyet ürünlerinin sanki sulandırılmış gıdalar olarak bir besleyiciliğinin olmadığı düşünülmektedir, ancak bu son derece yanlış bir bilgidir. Diyet süt ürünlerinin etiketlerini kontrol ettiğinizde içeriğinde normal yağlı bir süte göre çok daha yüksek oranlardaki protein ve kalsiyum kolaylıkla görülebilir. İnsanların süt tüketiminde ki en temel nedeni protein ve kalsiyumu almaktır ve diyet süt ürünlerini protein ve kalsiyum oranları yükseltilmiş yağ oranları düşürülmüş son derece sağlıklı ürünlerdir. Tüm dünyada olduğu gibi kalp / damar hastalıkları ülkemizde de en büyük sağlık problemdir ve en ölümcül hastalıklarında malesef başında gelmektedir. Kalp damar rahatsızlıkların en belli başlı nedenlerinden biri olan yüksek kolesterol oranlarıdır. Yaşanan kolesterol problemlerinde, aileden gelen genetik kalp sorunları varsa doymuş besinlerde ki doymuş yağ oranları mutlaka dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden biridir. Süt ürünleri, yani süt peynir ve yoğurt ki ülkemizde en fazla tüketilen kahvaltılık malzemelerden biri olan peynir ve yardımcı yemek olarak sıklıkla kullanılan yoğurt yüksek yağ oranlarında sahip besinlerdir. Kalp damar sorunları yaşayan veya ailevi/ genetik kalp damar sorunları olan kişilerin artık bilinçli bir şekilde light ve diyet süt ürünlerine geçiş yapmaları ve sürekli olarak tüketmeleri gerekmektedir.

 

Diyet süt ürünleri çoğu durumda kalp damar hastalıklarının gerilemesine veya ilerlememesine neden olur. Diyet süt ürünlerinin yağlı süt ürünlerine göre farklı olan lezzeti sebebiyle, alışmak konusunda sorunlar yaşanmaktadır, aslında bu tamamen yine insanların genel alışkanlıklarında ve bugüne kadar tüketilmiş yağlı süt ürünlerinin tadına alışmaktan kaynaklanmaktadır. 15 günlük bir süreç içerisinde rahatlıkla damak tadınız light/diyet ürünlerin lezzetine alışacak ve o vakitten sonra diğer süt ürünleri ile arasında bir lezzet farkı kalmayacaktır. Diyet süt ürünleri tüketmek tüm insanlar açısında en sağlıklı tüketim malzemeleri arasındadır.

Yaşasın, Konuya 1 Yorum var

  1. FİDAN AFŞİN dedi ki:

    Çok teşekkürler

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.