Diyet Programları Kişiye Özeldir

Genel | 7 Haziran 2012 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

Günümüzde ki iletişim olanaklarının gösterdiği büyük ölçekli artış sayesinde, her tür bilgi oldukça büyük bir hızla tüm dünyada ki bireylere rahatlıkla ulaşabilmekte ve bu özgür haberleşme ortamı yararlı ve doğru bilgilerin akışına hizmet ettiği kadar da zararlı ve insan sağlığı açısından büyük sakıncalar doğurabilecek bilgilerin de aktarılabilmesine hizmet etmektedir.

Televizyon, Radyo ve çağımızın harikası durumunda ki internet vesilesiyle herkese rahatlıkla ulaşabilen türlü, çeşitli diyet programları, kilo problemi olan bir çok insanın dikkatini çekmekte ve birçoğu genel bir yanlışa düşerek bu moda diyetleri bizzat uygulamaktadır. Her diyet programı herkes için geçerli programlar değildir, diyet programları kişiye özel olarak yapılmak zorundadır.

Her bireyin boy, kilo, cinsiyet ve sosyal yaşamı kişilerin doğru diyet programlarının oluşturulabilmesi için gereken etkenlerdir ve elbette her kişinin bu tür özellikleri birbirine uymayacağı için asla başkasının diyet programlarına uymaya çalışılmamalıdır. Her bireyin yeme alışkanlıkları ve yaşam koşulları birbirinden tamamıyle farklıdır ve buna bağlı olarakta sosyal yaşam koşullarıda farklılıklar gösterir, bu ve benzeri bir çok değişkenin her biri kişilerin doğru diyet programı kullanarak zayıflayabilmeleri için önemli etkenlerdir. Diyet programı kullanarak zayıflamak isteyen kişilerin çalışma saatleri de önemli bir etkendir. Çalışan kişilerin çalışma saatleri ve çalışma ortamlarına doğru orantılı olarak geliştirilecek bir diyet programı bu saatlere uyumluluk göstermek zorundadır. Bir diyet programının etkili olabilmesi için belki de en önemli etken kalori hesaplamasıdır.

Her kişinin alacağı ve çalışma koşulları ile yaşam koşullarına bağlı olarak harcayacağı kalori miktarı birbirlerinden farklılıklar gösterir. Kilo, Boy, Yaş, Yaşam koşulları, Çalışma koşulları, alınan kalori miktarları ile harcanan kalori miktarlarının tespiti belli başlı etkenler olarak , kişilerin diyet programlarının hazırlanmasında önemli rol oynamakla birlikte daha önemsiz gibi görünsede, diyet programının etkili olabilmesi için dikkate alınması gereken başkaca bir çok değişken mevcuttur. Bu nedenlerle her diyet programı her birey için farklı olmakta ve bir kişi için faydalı olmuş bir diyet programı ise bir başkası için zararlı bile olabilmektedir.

 

Tüm bunlar dikkate alınarak diyet yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışılmalı ve uzman kontorlünde yapılmalıdır. Uzmanlara danışılamaması durumunda ise  daha sağlıklı bir diyet uygulanabilmesi için, bu kriterler dikkate alınarak, ele geçen her diyet programı incelenmeli ve bireyin kişisel özellikleri ile değerlendirmeye alınarak uygulanmalıdır.

 

Etiket: ,

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.