Çocuklarda Beslenme ve Kilo Sorunları

Genel | 15 Kasım 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

Son yıllarda, enerji değeri yüksek gıdalara ulaşmanın giderek kolaylaşması ve fast food kültürünün giderek hayatımızın bir parçası hâline gelmesiyle birlikte, çocuklarda kilo kontrolü, önemli bir sorun hâline geldi. Çocuklarda beslenme ve kiloyla ilgili sorularınızın yanıtı, Diyete Başlıyorum’da.

Bizim çocukluğumuzda, hatırladığım kadarıyla çocuklarda kilo sorunu, pek sık rastlanan bir şey değildi. Ben de oldukça kara kuru bir çocuktum. Belki ortam, belki şartlar bu durumu ortaya çıkartmıştı. Belki de yalnızca bir rastlantıydı bu; fakat günümüzde, istatistikler de çocuklarda kilo sorunlarının giderek arttığını doğruluyor.

Doğal olarak bu artış, evlatlarının üzerine titreyen anne babaları, çözüm arayışına sevk ediyor. Eğer kilo sorununa neden olabilecek genetik bir bozukluk ya da bir hastalık yoksa, aslında belli bir yaşın altındaki bireylerde, kilo sorununa giden nedenler çok basit; hareketsizlik ve abur cubur.

Tüm çocuklar abur cuburu sever. Bizim çocukluğumuzun geçtiği dönem, yokluk dönemi sayılmazdı. Fakat abur cubur, hayatımıza yeni girmeye başlayan bir kavramdı. Ya çeşit azdı ya da fiyatları pahalıydı. Öyle ya da böyle, benim neslimdeki çocukların çoğunun, abur cubura erişimi nispeten kısıtlıydı. Ayrıca bilgisayarlar hayatımızın bu denli içinde değildi. Sokağa çıkar ve sokakta oynardık.

Oysaki günümüzde yetişen nesli, AVM nesli olarak nitelendirebiliriz. Bunu görmeniz çok zor değil. Büyükçe bir alışveriş merkezine gidin. Çocuklu aileleri gözlemleyin. Akıllı uslu sakince oturan birkaç çocuk dışındakilerin oradan oraya koştuklarını, adeta parktaymış gibi bağıra çağıra oynadıklarını görebilirsiniz.

Bu noktada çocukları yaramazlıkla suçlamanın, haksızlık olduğunu düşünüyorum. Çocuklar koşar, atlar, zıplar, oyun oynar. Bunlar çocuk olmanın bir parçasıdır. Çocuklar enerjiktir. Öyle değillerse bir sorun aramanız gerekir. Zaten çocukların metabolizmaları da yetişkinlere kıyasla oldukça hızlıdır. Hem bu durum hem de çocukların oyun oynamaya olan isteği birleştiğinde; çocukların kilo vermesini sağlamanın çok da zor olmadığını düşünebiliriz.

Yapılması gereken şey basit; çocuğunuzun hayatından abur cuburu çıkarmalı, fast food’lardan uzak durmasını sağlamalı ve bol bol oyun oynamasına izin vermelisiniz. Tabiî ki bunu da kapalı ortamlarda oksijen miktarı kısıtlı alışveriş merkezlerinde değil; park, bahçe ve oyun sahalarında yapmasını sağlamalısınız. Bu sayede siz de açık havada biraz enerji harcayıp çocuğunuzla birlikte güzel vakit geçirme fırsatını yakalamış olursunuz. Büyükşehirlerde bile, çocukların oynayabileceği parkların sayısı giderek artmasına rağmen; hava şartları veya yaşadığınız yerin şartları, buna elverişli değilse, çocuğunuzu bir spor etkinliğine dâhil etmeyi düşünebilirsiniz. Örneğin, basketbol ve yüzme çocukların gelişim döneminde özellikle önerilen sporlardır.

Çocuğunuz fazla enerjisini atınca, yaramazlık yaparak sizi yormak için de daha az enerjisi kalacaktır. Bu da elbette ki çocuğunuzun sağlığına ve sizin ruh hâlinize yansıyacaktır. Tüm çocuklara ve yetişkinlere mutlu sağlıklı bir yaşam dileriz.

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.