Çintemani formlu pilav çeşitlemesi

Genel | 27 Şubat 2014 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

Çintemani formlu pilav çeşitlemesi malzemeleri

Çintemani formlu pilav çeşitlemesi hazırlanışı

Çintemani formlu pilav çeşitlemesi: Safranlı pilav için; pirinci tuzlu suda 1 saat bekletip yıkayın ve süzün. Tavuk etini haşlayıp tel tel ayırın. Karabiber ve yenibahar tanelerini havanda dövüp tavuğun üzerine serpin. Soğanı kıyın, kuru kayısıyı küçük küçük doğrayın. Tereyağında soğanı pembeleştirin, kayısı, üzüm, nohut ve tavuk etini ekleyip karıştırın. 2-3 dakika sonra pirinci ilave edin. Safranı 1.5 çay bardağı sıcak tavuk suyu ile karıştırıp pilava ekleyin. Suyunu çekince pilavı ateşten alıp badem ve fıstıkları ilave edin. Harmanlayıp dinlenmeye bırakın. 
Domatesli pilav için; pirinci tuzlu suda 1 saat bekletip yıkayın ve süzün. Tavuk etini haşlayıp tel tel ayırın. Karabiber ve yenibahar tanelerini havanda dövüp tavuğun üzerine serpin. Soğanı kıyın, domatesleri ve salçalık kırmızı biberi küp küp doğrayın. Tereyağında soğanı pembeleştirin, domates, biber ve salçayı ekleyip karıştırın. Tavuk eti ve pirinci ekleyin. 1 çay bardağı tavuk suyu ekleyip kısık ateşte pişirin. Pilavı dinlenmeye bırakın.
Sebzeli pilav için; pirinci tuzlu suda 1 saat bekletip yıkayın ve süzün. Tavuk etini haşlayıp tel tel ayırın. Karabiber ve yenibahar tanelerini dövüp tavuğun üzerine serpin. Soğanı kıyın, iç bakla ve bezelyeyi diri kıvamda haşlayıp süzün. Tereyağında soğanı pembeleştirin. Bakla, bezelye ve tavuk etini ekleyip karıştırın. Pirinç ve 1.5 çay bardağı sıcak tavuk suyu ilave edin. Suyunu çekince kıyılmış dereotunu ekleyip dinlenmeye bırakın.
Pilavları küçük kalıplarla şekillendirerek servis tabağına üç çeşit pilav yerleştirin.

Afiyet olsun.

Çintemani formlu pilav çeşitlemesi artık hazır, afiyet olsun.

Etiket: , , ,

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.