Bira Göbek Yapar mı?

Genel | 18 Aralık 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

bira-gobegiBazı insanlarda kilo fazlası yok gibi görünür; fakat göbekleri veya bel çevresinde birikmiş yağ stokları vardır. Bu durum genelde bira göbeği şeklinde tanımlanır. Peki, bu tür bölgesel kilo sorunları, cidden birayla mı ilişkilidir, suçlusu bira mıdır? İşte, sizin için bunu araştırdık.

Bira ve göbek ilişkisi, çok karmaşık bir ilişkidir. İşin içinde beslenme düzeni, ne kadar enerji alındığı, ne kadar enerji harcandığı, spor yapılıp yapılmadığı, biranın besin değeri ve alkol de vardır. Bira ve göbek arasındaki ilişki, tüm bunların denkleme dâhil olduğu bir ilişkidir. Hepsini birden anlatarak olayı karmaşık ve anlaşılmaz hâle getirmek yerine, adım adım ilerleyelim.

Bira nedir?
Bira, en basit anlatımla arpa suyudur. Arpanın ve bazı bira cinslerinde diğer tahılların mayalanmasıyla üretilir. Genelde alkollü olanları tercih edilse de alkolsüz türleri de vardır.

Biranın besin değeri
Bira içerdiği tahıllar sayesinde besleyici ve faydalı bir içecektir. Unlu mamullerdekine yakın bir besin değeri profiline sahiptir. Hatta bazı ülkelerde “sıvı ekmek” olarak anılır. Bir dönem İngiltere’sinde, yönetici otoritenin halka karşı görevleri arasında “halkın gıda ihtiyacını temin etmek” de bulunuyordu ki bu görevin tanımı içerisinde bira ve ekmeğin yeterli miktarda bulundurulması da vardı.

İçerdiği vitaminler, mineraller ve diğer ikincil metabolitler sayesinde bira, insan vücudu için oldukça faydalıdır. Fakat aynı yüksek besin değeri, yüksek bir kalori miktarını da beraberinde getirmektedir. Biranın besin değeri düşünüldüğünde, hesaba katılması gereken en önemli etken budur.

Yazının devamını okumak için tıklayın.


Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.