Süt İçerek Zayıflamak

Diyetisyenler | 24 Ocak 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

Kilo vermek için, katı diyetler yapmak yerine vücut sağlığı için çok faydalı olan süt ve süt ürünlerini tüketerek zayıflayabileceğinizi biliyor muydunuz? Diyetisyen Canan Aksoy tüm detaylarıyla süt içerek zayıflamanın, yağları eritmenin mümkün olduğunu anlatıyor. Belki de şimdiye kadar veremediğiniz kilolardan süt sayesinde kurtulacaksınız!

Yağda eriyen vitaminler açısından, inek veya koyun sütünün beslenmenin temel öğelerinden olduğunu belirten Diyetisyen Canan Aksoy, sütün bilinmeyen bir yönüne dikkat çekti, özellikle de fazla yağlarından kurtularak kilo vermek isteyenler için, sütün iyi bir seçenek olduğunu söyledi.

Diyetisyen Canan Aksoy, “Sütün içindeki kalsiyum doğal bir yağ attırıcıdır. Sütle ilgili yapılan çalışmalar göstermiştir ki; öğünlerde alınan süt ve süt ürünleri, öğünle beraber alınan yağın emilimini azaltıyor ve sütteki kalsiyum, yağa yapışarak yağın, bağırsaklar yoluyla atılmasını sağlıyor. Bu nedenle, zayıflamak isteyenlere öğünlerinde yağsız süt ve yoğurda yer vermesini öneriyoruz.” dedi. Sütün tansiyonu düzenlemeye de yardımcı olduğunu belirten Aksoy, sütün diğer etkileri hakkında ise şöyle konuştu:

“Sütün içinde bulunan kalsiyum ve potasyum, kan basıncının düşmesini sağlıyor. Kalsiyum vücuttaki tuz dengesi üzerinde de rol oynuyor ve tansiyonun düzenlenmesine etki ediyor. Ayrıca süt, kolon kanserine karşı da koruyucu. Kalsiyum, safra asitlerine bağlanarak bu yağların hücresel çoğalmasını azaltıyor ve kansere karşı koruyucu etki yapıyor.

Kalsiyumun, kemik yoğunluğunu arttırdığını, bu yüzden bebeklik çağından itibaren, her yaş grubundan insanın, kemik ve diş sağlığını korumak için tüketmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Süt, yaşlanmayla beraber osteoporoz yani, kemik erimesi riskini azaltır. Çocuklarda kemik yoğunluğunun artmasını sağlar. Süt ve süt ürünleri, protein, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko, A vitamini ve B12 vitamini açısından zengindir. Bu vitamin ve minerallerin hepsinin ayrı ayrı pek çok görevi bulunmaktadır. Özetle, sağlığı korumak için beslenmede günde en az 2 bardak süt-yoğurt veya kefir gibi ürünlere yer vermek gerekiyor.”

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.