Su Jimnastiği

Genel | 27 Ekim 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

Aquagym yani bilinen adıyla su jimnastiği. Karada yapılan herhangi bir spora göre çok daha fazla kalori harcamanıza yardımcı olan spor, suyun kaldırma kuvveti sayesinde sakatlanma ya da ters bir hareket yapma korkusu yaşamadan gönül rahatlığı ile yapılabilmekte.

Bu özelliği sayesinde hareketlerin daha kolay ve seri yapılıyor olmasıda Aquagym’in bir başka özelliği. Tüm bu yararlarının yanısıra, suyun insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkisini sayesinde stresin giderilmesi de sağlanır. Ayrıca ritmik nefes alış verişleri sayesinde kan dolaşımı düzene girer, vücudun daha sağlıklı olmasını sağlar.

Sürekli su jimnastiği yapmak bacakların, omuzların ve sırtın güçlenmesini sağlar. Bu ise günlük yaşamda vücut duruşunu düzelterek hatalı duruş nedeniyle ortaya çıkabilecek problemleri önler.

Çalışan kaslarınızın bir yandan esnekliği artarken bir yandan da ritmik nefes alış verişlerle kendinizi daha sakin hissetmeye başlarsınız. Aquagym başlamadan önce midenizin dolu olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde bacaklarınıza kramp girebilir.

Bunun için egzersize başlamadan en az 1 saat önce yemek yemiş olmalısınız. Dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise özellikle egzersize başladığınız ilk günlerde kendinizi fazla yormamak.

 

Aquagym’e Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler,

Egzersizleri tam olarak yapabilmek için, su seviyesi omuzların hemen altında olmalı.
Aquagym’in zamanlaması, haftada en az 3 kez ve yarım saat şeklinde düzenlenmeli. Ancak başlangıçta 10-15 dk ile başlanmalı daha sonra yavaş yavaş süre arttırılmalıdır.

Su içinde yapılan egzersizlerle de büyük miktarda su kaybedilir bu nedenle havuzdan çıkınca bol su içilmelidir.
Egzersizleri yaparken hem ağızdan hem de burundan nefes alıp verilmeli. Hareketler kademeli olarak arttırılmalı vücudu zorlamamalıdır.

Spor Türleri

Diyete Başlıyorum .com

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.