Stres Kilo Aldırır mı?

Genel | 15 Aralık 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

stres-kiloUzun süreli stresin, bedenimiz üzerinde olumsuz etkileri olduğu biliniyor. Hastalıklara davetiye çıkartıyor, cildimizde çeşitli etkileri oluyor, davranışlarımızı bile değiştiriyor. Pekiyi, kilomuz üzerinde bir etkisi var mı stresin? Bu sorunun yanıtını, yazımızda bulacaksınız.

Hissettiğimiz çoğu duygu gibi stres duygusu da hormonlarla bağlantılı. Stresin, bedenimiz ve davranışlarımız üzerindeki birçok etkisi, aslında bu hormonlardan kaynaklanıyor. Bunların başlıcası olan kortizol hormonu bedenimizin, ensülini kullanış şekline müdahale ederek kilo almamıza neden olabiliyor. Kortizol hormonu, aynı zamanda bağışıklık sistemini de baskılama özelliğine sahip.

Bu hormon, ensülini etkilediği zaman, beynimiz iki farklı biçimde tepki veriyor ya daha fazla yemek istiyoruz ya da iştahımız kapanıyor. Vücudumuzun yağ depolama eğilimini, doğrudan arttırmanın dışında kortizolün, böyle dolaylı bir etkisi de bulunuyor.

Bunların dışında salgılanan çeşitli hormonlar da, mutluyken salgıladığımız hormonları etkisizleştiriyor. Beynimiz bu durumun farkına vardığında, mutluluk hormonlarını en kolay yoldan yükseltmenin yollarını arıyor. Bunu başarmanın en kolay yollarından biri de, kan şekerinde ani yükselişlere sebep olmak.

Bu dönemde insanlar, özellikle şeker açısından yüksek ve çeşitli sakinleştirici hormonların salgılanmasını tetikleyen gıdalara yöneliyorlar. Bunların başında da, hanımların vazgeçilmezi çikolata geliyor.

Tabiî beynimiz başvurduğu her yöntem bu kadar masumane olmayabiliyor. Bazen de beynimiz, stres hormonlarıyla başa çıkabilmek için alkol, nikotin gibi maddelere yöneliyor. Bunların herkesçe bilinen zararları bir yana, aşırı alkol tüketimi, kilo almak için yeterli bir neden.

Dolayısıyla sorumuzun yanıtı; evet. Stres, dolaylı ve doğrudan etkilerle kilo almayı tetikleyebiliyor. Kimi az rastlanan durumlarda, aşırı kilo kaybına neden olsa da çoğunlukla eğilim, kilo alma yönünde oluyor. Bu yüzden sizi strese sokan nedenleri iyi belirlemeye ve onlardan uzak durmaya dikkat etmelisiniz.

Stresle başa çıkmanın yollarını öğrenmek için tıklayın

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.