Kilo Vermek için İpuçları

Genel | 25 Ocak 2014 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

kilo vermek için ipuçlarıKilo kontolünde zorluklar mı yaşıyorsunuz? O zaman bu yazımız tam size göre; çünkü hayatınızda ufak değişiklikler yaparak, kilonuzu kontrol etmenizi nasıl kolaylaştırabileceğinizle ilgili bazı ipuçları vereceğiz.

Kışın belki biraz hareketsiz kaldınız ve 2-3 kilo fazlanız olduğunu fark ettiniz veya yavaş yavaş kilo almaya başladığınızı hissediyorsunuz. Kim bilir belki de daha köklü ve ciddi bir kilo sorununuz var ve ne zamandır bununla başa çıkmanın yollarını arıyorsunuz.

Arada Bir Kaçamak Yapın

Öncelikle belirtmemiz gereken, diyet dendiğinde bir daha hiç tatlı yiyemeyeceğiniz anlamına gelmediğidir. Sağlıklı beslenirken de, haftada bir gün kaçamak yapabilirsiniz. Bu, hem devam etmek için isteğinizi arttıracak, hem de moralinizi yükseltecektir.

İnsanların kalori tüketiminin %60-%80 gibi bir kısmı, saat 17:00’den sonra gerçekleşir. Dolayısıyla bu saatten sonra özellikle dikkatli olmalısınız. Akşam yemeğini hafif, mümkünse sebze ağırlıklı ve yağsız yemeklerden seçmek de işinizi kolaylaştırabilir.

Canınız “abur cubur” türünden bir şey çekiyorsa ve o yiyeceği illa ki yemeliyseniz, bunu günün olabildiğince erken saatlerinde yapmaya çalışırsanız, vücudunuz fazla kalorileri yakmak için biraz daha zamana sahip olacaktır.

İçeceklere Dikkat

İçeceklere özellikle dikkat etmenizi, şiddetle tavsiye ederiz. Bir kutu koladaki karbonhidrat miktarı yaklaşık 10 küp şekere denk gelir. Bu da 300-400 kalori gibi bir enerji miktarıdır. Yani, günde iki kutu şekerli ve gazlı içecek içtiğinizde, hatırı sayılır bir öğün yemek yemiş kadar kalori aldınız demektir. Meyve suları da bu içeceklere kıyasla daha sağlıklı birer seçenek olsa da, kalori yönünden bakıldığında, onların da merhametsiz olduğunu görüyoruz. Canınız meyve çekerse, meyve suyu içmek yerine, çiğ meyve yiyin. Meyveler lifli olduğundan, kan şekerini düzenlemek yoluyla, uzun süre tok hissetmemize neden olur.

Kahvaltı Önemli

Kahvaltıyı atlamayın. Kahvaltı, gerçekten de günün en önemli öğünüdür. Eğer kalori alımını azaltmak uğruna, bir öğününüzü hafif atıştırmayla atlatacaksanız bu öğlen ya da akşam yemeği olsun. İnsan bedeni uyandığında yeteri kadar kalori almadığı durumlarda, bir sonraki öğünde yağ depolama eğilimi 4 katına kadar çıkabiliyor.

Etiketleri Okuyun

Satın aldığınız gıdaların, etiketlerini okumayı alışkanlık edinin.Günümüz şartlarında oldukça zor olsa da, içinde glikoz şurubu olan yiyeceklerden uzak durmaya çalışın. Gıdaların etiketlerini okuduğunuzda, hem genel olarak yiyecek kalorileriyle ilgili algı geliştirmiş olursunuz, hem de hiç ummadığınız gıdaların, oldukça yüksek kalori değerlerine sahip olduğunun farkına varırsınız.

Fırsatları Değerlendirin

Hareket etmek için hiçbir fırsatı kaçırmayı. Her fırsatta fazladan 3-5 adım attığınızda, gün içinde hatırı sayılır bir miktara ulaşabilirsiniz. Dizlerinizde sorun yoksa merdiven çıkmaktan çekinmeyin. Kısa yürüyüş fırsatlarını kaçırmayın. Hatta en güzeli, yürüyüşün kendisini bir etkinlik hâline getirin. Güzel havalarda, arkadaşlarla sohbet ederek yürümek, hem yorgun hissetmenizi engeller, hem de sıkılmanızı.

Kalorilere Takılmayın

Kalori saymayı takıntı hâline getirmeyin; ama yediğiniz şeylerin bilincinde olun. Ortalama bir çikolatada, koskoca bir kâse bol limonlu, yağsız salatadakinden fazla kalori vardır. Üstelik çikolatanın tok tutma özelliği de pek yoktur. Öğün aralarında atıştırma huyunuz varsa, bunu terk etmeye çalışın.

Adım Adım İlerleyin

En önemlisi de, pazartesinden sonra yepyeni bir hayata başlamaya kalkmamanız. Ani ve köklü değişiklikler yapıp kendinize eziyet etmeyin. Adım adım ve yavaşça yapılan değişikliklere alışmanız daha kolay olur. Bu ipuçlarını değerlendirip ne kadar kolay olduklarını kendiniz gördükten sonra da, bir beslenme uzmanına danışmayı veya spor yapmayı düşünebilirsiniz. Böylece daha gözle görülür sonuçlar almanız da mümkün olacaktır.

 

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.