Kabızlığa Çözüm

Genel | 10 Aralık 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

Kayısı

Keten tohumu, barbunya, brokoli gibi lif oranı yüksek gıdaları az tüketmek, aşırı miktarda kırmızı et yemek, az su içmek, tuvalete çıkma ihtiyacını ertelemek, ilaç kullanımı gibi faktörler kabızlığa neden olabilmektedir.

Bunlara benzer davranış veya alışkanlıklarınızı değiştirerek bu soruna yol açan nedenleri ortadan kaldırabilirsiniz. Kabızlığın nedenleri, kimi zaman beslenme alışkanlıklarımızda ve yaşam tarzımızda saklıdır.

Kabızlığı önlemek için öneriler;
 
Günde tek öğün beslenmek yerine sık ve az yemeye gayret edin. Yavaş yemek yediğinizde gıdalar, mide tarafından daha kolay sindirilir ve boşaltım sistemine gönderilir.

Yediğiniz her lokmayı iyice çiğneyin. Parçalanmış yiyecekler midede daha kolay sindirilir. Bu sayede mideniz daha az yorulur ve hazımsızlık gibi sorunları daha az yaşarsınız.

Sabah uyandığınızda kahvaltı yapmadan önce 1 bardak ılık su için. Böylece bağırsaklarınız temizlenecek ve harekete geçecektir.

Gün boyunca 2 litre su içmek cildiniz ve kemikleriniz için faydalı olduğu gibi, bağırsak hareketleri için de faydalıdır.

Kuru ve taze kayısı bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur. Uyandığınızda aç karnına 4-5 adet kayısı yediğinizde, değişikliği fark edeceksiniz.

Akşam yemeklerinizde, başlangıç olarak çorbayı tercih edin. Mercimek, brokoli gibi lif oranı yüksek besinlerle yapabileceğiniz çorbalar midenizi dinlendirir ve bağırsak hareketlerini dengeler.

Günlük öğünlerinizin birinde mutlaka lif içeren gıdalar tüketin. Salata ve yoğurdun üzerine dökeceğiniz keten tohumu, kabızlık sorununu çözmek için en etkili yollardan biridir.

Doğanın gücünden faydalanarak kabızlık problemini çözmeniz mümkün. Pırasayı, içine pirinç eklemeden, zeytinyağlı olarak pişirin. Haftada birkaç kez zeytinyağlı pırasa yemeye özen gösterin. Tadını seviyorsanız çiğ pırasa yemek daha etkili olacaktır.

Uzun süredir kabızlık sorunu yaşıyorsanız mutlaka bir doktora danışın.

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.