Diyet Gıdaların Tüketimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genel | 29 Mayıs 2012 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

Diyet gıdaların tüketimi sırasında dikkat edilmesi gereken iki önemli unsur, hangi gıdaların hangi öğün yerine geçeceği ve miktarlarıdır. Sabah Kahvaltılarında beyaz ekmek yerine, kalorisi düşürülmüş kepekli olan ekmekleri, yani çok tahıllı olanları , tam buğdaylıları, çekirdekli olan esmerleri değil biraz daha gramajı ve kepek oranları düşürülmüş light ekmekleri tercih etmeliyiz, yanısıra kahvaltılık olarak çoklukla kullanılan süt ürünlerinden peyniri light olarak seçebiliriz.

Ara öğünler için küçük bir diyet bisküvi arası verilebilir. Öğlen yemeklerinde sebze ve et yemeklerinin yanında light yoğurt kullanılabilir. İkindi keyfi için ise diyet bir süt içerisine kahve atarak yanında diyet bisküvi tüketebiliriz. Aslında gün içerisinde ki tüm öğünler için daha light olan alternatif ürünler bulunabilmektedir, ancak önemli olan bu ürünlerin light olmasını gerekçe göstererek fazla miktarlarda tüketilmemesidir. Yine yerleşmiş ve yanlış bir kanı olarak insanlarımız, diyet olması sebebiyle kilo aldırmayacağı düşüncesiyle, normal yemek tüketimlerinin arkasından bir kase diyet dondurma veya bir paket diyet bisküvi gibi diyet ürünlerini tüketmenin normal olduğunu ve kilo aldırmayacağını düşünmektedir. Bu tamamen amacına aykırı bir düşüncedir, olması gereken her öğün için geçerli daha light ve kalori oranı düşük alternatif besinleri tüketmek ve bu besinlerin tüketilirken belirli bir kalori kısıtlamasına tabii tutularak disiplin altına alınması ve bu sayede elde edilen karı bazı durumlarda besin olarak başka yerlerde değerlendirmek veya kilo kaybına yardımcı olmasını sağlamaktır. Bu sebeple hem normal hemde diyet besinlerin tüketiminde, yemek oranlarının fazla olmaması en çok dikkat edilmesi gereken unsurdur.

 

Özellikle Diyet ürünler için düşünülen kalorisiz, ne kadara yersem kilo aldırmaz, mucize besin şeklinde ki yanlış bilgileri dikkate almadan, tüm diyet besinler disipline edilmiş bir kalori orantısı ile hesaplanarak ve bu orana dikkat edilerek tüketilmeli, tüketim miktarları belirlenmelidir. Normal besinlerin fazlaca tüketilmesinden kaynaklı olarak nasıl kilo bir problem haline dönüşebiliyorsa, fazla diyet ürünü tüketmekte, normalde alınması gereken kaloriden daha fazla kalori alınmasına sebep olarak, diyet olmasına rağmen fazla kilo yapmaya devam edebilir.

Bir düzene sokulmuş şekilde kullanılmaya başlanan diyet ürünler kısa süre içerisinde hem sağlığınızda hem de kilo olarak etkisini gösterecektir.

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.