Masa Başı Egzersizleri

Genel | 9 Aralık 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

masa-basiMasa başı iş yapanların ve uzun süre masa başında oturmak durumunda olanların yaşayabileceği sorunları “RSI Nedir?” adlı yazımızda dile getirmiştik. Diyete Başlıyorum, sizin için sadece sorunları değil çözümleri de belirliyor. İşte masa başında uzun süre oturanlar için egzersizler.

Ayağa kalkın
“Terziye dinlen demişler, ayağa kalkmış” diye bir deyiş vardır. Genelde dinlenmek için otururuz; ama uzun süre oturan birini, ayakta durmak dinlendirecektir. Oturma pozisyonunuz ne kadar düzgün ve rahat olursa olsun, mutlaka yarım saatte bir ayağa kalkın. Bir iki dakika dolaşmak bel ve sırt kaslarınızı rahatlatacaktır.

Belinizi esnetin
Ayağa kalktığınız sırada, sağa ve sola doğru hafif hafif eğilin. Bu, otururken sürekli gergin duran bel kemiği çevresindeki ve karındaki kasları esnetip rahatlatacaktır. Bu hareket, aynı zamanda omurlar arasındaki kıkırdak dokuya binen baskıyı da azaltır.

Belinizde gerginlik hissederseniz, bu hareketi otururken de yapabilirsiniz. Üstelik iş arkadaşlarınızın sizi görmesinden endişelenmenize gerek yok; çünkü çok hafif esnemeler bile belinizi rahatlatmaya yetecektir.

Sağa sola dönün
Tıpkı yorucu bir iş gününden sonra evinizdeki koltuğa uzanınca yaptığınız gibi, ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. Alt gövdeniz sabit kalacak ve beliniz dik olacak şekilde, üst gövdenizi sağa ve sola döndürün. Bunu yaparken yavaş ve sakin olun, belinizi zorlamayın.

Öne doğru uzanın
İki elinizi birleştirip avuç içleriniz dışarı bakacak ve kalçanız sabit kalacak şekilde öne doğru uzanın.

Unutmayın

  • Masa başında çalışırken, yarım saatte bir ayağa kalkın.
  • Ayakta yapabileceğiniz ve oturarak yapmanız gereken işleri, dönüşümlü olarak yapın.
  • Bu egzersizleri yaparken hareketleri yavaş, sakin ve kendinizi zorlamadan yapın.
  • Egzersizleri yaparken ani hareketlerden kaçının.
  • Unutmayın ki bu egzersizleri yaparak kaybedeceğiniz bir iki dakika, daha sonra tedavi ve toparlanma sürecinde zaman ve iş gücü kaybetmenizi engelleyecektir.
  • Düzenli olarak egzersiz yapmanıza ve oturuş pozisyonunuz düzgün olmasına rağmen bel ağrınızda dinme olmuyorsa, bir doktora görünün. Dinmeyen ağrılar, daha büyük sorunların habercisi olabilir.

Masa başında uygulanacak el ve bilek egzersizleri için tıklayın

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.