Göbeğinizden Kurtulmanın Yolları

Genel | 15 Ocak 2014 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

duz-karinBel-karın çevresindeki yağları eritmek, zayıflama ve forma girme çabalarında en zorlu aşamayı oluşturur. Kilo almaya başladığımızda ilk olarak bel-karın çevremizi saran yağlar, önce can simidine sonra da iri bir göbeğe dönüşür. Kilo verirken de vücudumuzu terk etmek için hiç de acele etmezler. Bizi uğraştırdıkça uğraştırır, azmimizi ve hevesimizi kırarlar. Fakat bu yöntemler, bu bölgedeki yağlarla savaşırken size yardımcı olacak.

Diyetinizi, egzersizle destekleyin.
Diyet yapmak, günlük kalori alımınızı düşürerek, kilo vermenize yardımcı olur; fakat yalnızca diyet yapmak, kilo verme sürecinizi uzatacaktır. Bu da zamanla, motivasyonunuzun düşmesine, sağlıksız beslenme alışkanlıklarına geri dönmenize ve diyetlerin birinin başlayıp birinin bittiği bir kısırdöngüye girmenize neden olabilir. Diyetlerinizi egzersizle desteklerseniz günlük kalori harcamanız artacağından, yakacağınız kalori miktarı da artacaktır. Bu sayede daha hızlı kilo verirsiniz ve bazı diyetlerin neden olabileceği, kas kütlesi kaybını, yaşamaz ya da daha az yaşarsınız.

Gözünüz korkmasın
Egzersiz yaparken saatlerce koşmanız, dev ağırlıklar kaldırmanız, kan ter içinde kalmanız da şart değil. 10 dakika egzersiz yapabiliyorsanız 10 dakika, 20 dakika yapabiliyorsanız 20 dakika… Fazladan yaktığınız her kalorinin, belinizden yağ olarak gideceğini unutmayın. 10-15 dakika gibi sürelerle başlayıp, keyfini alabildikçe ve vücudunuz alıştıkça, süreleri arttırabilirsiniz. Zaten daha fazlasını yapabildiğinizi gördükçe, daha fazlasını yapmayı ve bir an önce göbeğinizdeki yağlardan kurtulmayı isteyeceksiniz.

İnterval egzersiz yapın
İnterval egzersizler, yoğunluğun aniden arttırıldığı ve sonra düşük yoğunlukla devam edip tekrar arttırıldığı döngülerde yapılan egzersizlerdir. Örnek olarak koşmayı verirsek; ısındıktan sonra bir süre son hızınızla koşar, sonra çok hafif tempoyla devam eder sonrasında tekrar hızlanırsınız. Bu tür antrenmanlar ciddi bir kondisyon ister; fakat kendinize yüklenmeden, alıştıra alıştıra yaparsanız başarabilirsiniz.
Zor da olsa bu tür egzersizler kalbi, akciğerleri güçlendirmede ve metabolizmayı hızlandırmada etkilidir. Ayrıca kas kütlesinin artmasını ve metabolizmanın yükselmesini sağlayan çeşitli hormonların salgılanmasını tetiklerler.

Karnınızı çalıştırın
Genel kilo vermede, tek bir bölgeyi çalıştırmanın pek faydası olmadığı doğrudur. Fakat son araştırmalar gösteriyor ki; yapılan diğer egzersizlerin yanında, hedef aldığınız bölgeyi de çalıştırmak, bu bölgeden daha fazla yağ yakılmasına neden olur. Örneğin; göbeğinizi eritmek için sürekli mekik çekmeniz ve karın hareketleri yapmanız işe yaramayacaktır. Çünkü vücudunuzu, depolanmış yağları yakmaya zorlayacak kadar enerji harcamazsınız. Fakat koşunuzu yaptıktan sonra yapacağınız karın hareketleri, bu bölgeden yağ yakılmasını hızlandıracaktır.

Egzersizleri çeşitlendirin
Sürekli koşu yapmak ya da sürekli ağırlık çalışmak hem sizi sıkacak hem de vücudunuzu fazla yoracaktır. Sürekli aynı kas gruplarını, aynı şekilde çalıştırmak yerine, egzersiz programlarınızı çeşitlendirin. Bugün koşuya çıktıysanız yarın ağırlık çalışın. Öbür gün pilates yapın. Bu, vücudunuzun tek tip spora alışıp enerji harcamasını kısıtlamasını da önleyecektir. Ayrıca siz de spordan sıkılmaz, sürekli değişen egzersiz programınız sayesinde tekdüzeliğe de kapılmazsınız.

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.