Daha Az Yemek için İpuçları

Genel | 26 Aralık 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

kilo vermek için ne yapmalıDiyet yaparken, tükettiğiniz gıdaların kalorileri hakkında bilgi sahibi olmak, hatta gün içinde tükettiğiniz kalorileri bilmek faydalıdır; egzersiz yaparak fazladan kalori yakmak da öyle. Fakat kilo kontrolünün önemli aşamalarından biri de yediğiniz gıdaların miktarını azaltmaktır. Biz de sizin için, yediğiniz gıdaların miktarını azaltmak için uygulayabileceğiniz yöntemleri araştırdık.

İnsan midesi oldukça esnektir. İçi boşken, bir insanın yumruğu büyüklüğünde olmasına rağmen, litrelerce yiyeceği barındırabilir. Fakat tıpkı elastik bir malzeme gibi, esnemeye zorlandıkça, normal boyutları da genişler. Midenin boyutlarının büyümesi de açlık-tokluk algımızı değiştirir. Kendimizi daha az yemeye alıştırmak, zaman alan bir süreçtir. Önce midenin normal boyutlara gelmesi, sonra da beynin bu yeni duruma alışması gerekir. Bu da yediğimiz yiyeceklerin, kalori değil, hacmiyle ilgili bir durumdur.

Gülerek incelin
Brezilya’da yapılan çeşitli araştırmalara göre gülerken salgıladığımız hormonlar, açlık hissinin azalmasına yardımcı oluyor. Stres altındayken neden acıktığımıza da bir açıklama getirebilecek bu araştırmanın ortaya koyduğu bir gerçek var: gülmek, zayıflamamıza yardımcı olabilir. Açlığı tetikleyen stres hormonlarının etkisini azaltırken, açlık hissimizi de bastırabilir. Dolayısıyla, sizi mutlu eden insanların ve olayların çevresinde olmaya özen gösterin. Üstelik gülmenin sağlığa olan diğer faydalarından da yararlanmış olursunuz.

Kabuklu yemiş tüketin
Kuruyemişlerin, içerdikleri faydalı yağlar ve mineraller sayesinde, sağlığa faydalı olduğu biliniyor. Ancak Illinois Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ortaya koyuyor ki; kabuklu yemiş yemek, daha az kalori almanıza yardımcı oluyor. Yapılan deneyde uzmanlar, deneklerin hepsine 210 kalori enerji değeri olan, fıstık vermişler. Deneyin sonunda, toplam kalori değerleri aynı olmasına rağmen, kabuklu fıstık tüketen deneklerin daha az kalori aldığı saptanmış. Kuruyemişler, ara öğün olarak, neredeyse tüm diyetlerde önerilir. Siz de kabuklu kuruyemişleri tercih ederek, kalori alımınızı azaltabilirsiniz.

El değiştirin
Tüm diyet uzmanları, yemek yerken sakin ve yavaşça yiyerek, uzun süre çiğnemeyi öneriyorlar. İşte size bunu yapmayı kolaylaştıracak bir tüyo: el değiştirin. Eğer sağlaksanız, çatalı veya kaşığı sol elinizle; eğer solaksanız da sağ elinizle tutun. Böylece ister istemez daha yavaş yiyeceksiniz; ayrıca beyninize yemek yediğinin ve doyduğunun farkına varacak zamanı kazandırmış olacaksınız.

Yazının devamını okumak için tıklayın.

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.