Çiğköfteye Dikkat!

Genel | 5 Kasım 2013 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, çiğ köfte tüketimiyle ilgili uyarılarda bulundu.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, son zamanlarda, özellikle köşe başlarındaki tezgâhlar üzerinde yapılan satışların, çiğ köfte tüketimini artırdığını belirterek bunun, havaların ısınmasıyla birlikte, birçok sağlık riskini de beraberinde getirdiğini söyledi.

Ellerin, vücutta en fazla bakteri barındıran organ olduğunu, çiğ köftenin de uzun süre elde yoğrularak hazırlandığını ifade eden Balık, bu besinlere el, burun ve saçtan, zararlı bakterilerin geçmesinin dizanteri, kanlı ishal, tifo ve besin zehirlenmeleri gibi hastalıklara yol açtığına dikkati çekti.

HİJYEN KURALLARI GÖZ ARDI EDİLMEMELİ

Bu tür çiğ köftelerin, içinde etin de bulunması nedeniyle bağırsak parazitleri, toksoplazmoz ve bruselloz gibi, çok ciddi seyir gösteren hastalıklara sebep olabileceği uyarısını yapan Balık, bu besinlerde kaynağı belirsiz etlerin kullanılması halinde ise daha ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabileceğini belirtti. Balık, ”Bundan 5 yıl önce İzmir’de domuz etinden yapılan çiğ köfteden bulaşan, trişinoz hastalığına yakalanan vatandaşlarımızı unutmamak gerekir.” dedi.

Çiğ köftenin çok tüketildiği yerlerde, bağırsak parazitlerinin yaygın olarak görülmesinin, olayın ciddiyetini ortaya koyduğunu belirten Balık, şu önerileri dile getirdi:

“Çiğ köfte ister etli ister etsiz hazırlansın, mideyi tahriş edicidir. Ama bu besin mutlaka tüketilmek isteniyorsa hijyen kuralları asla göz ardı edilmemelidir.
Tek kullanımlık eldivenler ve burnu kapatacak maske takılmalı, saçları tümüyle kapatacak bone kullanılmalıdır.
Çiğ köfte hazırlanacak malzeme temiz olmalı, yeşillikler çok iyi yıkanmalı, hatta en ideali sirkeli suda bekletilmelidir.”

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.