1 Ayda 13 Kilo Verilir mi?

Genel | 4 Ocak 2014 | Yorum yok | Paylaş: Facebook - Twitter

1 ayda 13 kiloNormalde kilolu biri değilsiniz belki; ama son dönemde biraz hareketsizleşmiş olabilirsiniz ya da belki de iştahınız, normalden biraz fazlaydı. Kim bilir, belki de abur cuburun ucunu biraz kaçırdınız. Sonuç olarak, bir miktar kilo fazlanız ortaya çıktı ve bunlardan kurtulmak istiyorsunuz.

Tabiî ki azıcık kilo vereyim derken de sağlığınızı tehlikeye atmak istemiyorsunuz. O zaman tam size uygun bir keşfimiz var. İster spora yeni başlıyor olun, ister kilo vermek istiyor olun ya da isterseniz egzersizlerinizde bir değişiklik arıyor olun, bu egzersizleri beğeneceksiniz.

Amerika’da oldukça ünlü olan Jillian Michaels adındaki ünlü antrenörün düzenlediği “30 Günde İncelin” adlı program, haftada 6 gün ve günde 20 dakika egzersiz yaparak, 1 ayda 13 kiloya kadar, hafifleyebileceğinizi vaat ediyor. Buradaki “kadar” ifadesine dikkat çekmek isterim. Neredeyse her yazımda belirttiğim gibi, her bünye farklıdır ve farklı etkilere, farklı tepkiler gösterir. Dolayısıyla daha az kilo vermeniz de mümkün. Hatta bu programı uygulayanların yorumlarından anladığım kadarıyla, vücudunda yağ fazlası olmayanlar genelde bir iki kilo veriyor. Bu tür durumlarda bu egzersizlerin etkisi, kilo verdirmekten çok sıkılaşma ve şekillenme şeklinde ortaya çıkıyor.

Genel anlayış, bir ayda 13 kilo vermenin sağlıksız olduğu yönündedir. Tavsiye edilen rakam, 2-5 kilo civarıdır. Ben de bir ayda 13 kilo vermenin iddialı bir rakam olabileceğini düşünüyorum. Ancak besleyici; fakat kalorisi iyi ayarlanmış bir diyetle, neden olmasın ki, diyorum.

Üç seviye hâlinde düzenlenen bu egzersiz programı, her seferinde farklı kas gruplarını çalıştırmak yoluyla, kasların uyum sağlamasını engellemeyi esas alıyor. Bu tür egzersiz programlarının çok çeşitli sayıda örnekleri bulunuyor. Zaten genelde fitness salonlarında ya da vücut geliştirme antrenmanlarında da bu yöntem uygulanır. Kaslar antrenmana uyum sağlamaya başladığında, kas gelişimi, güç artışı azalmaya başlar veya durur. Egzersizin etkinliğini azaltan bu uyum, enerji harcamasına da yansır. Vücut, uyum sağladığı hareketleri yaparken daha az enerji harcayacaktır. Dolayısıyla, antrenman değiştirmek, aynı kas gruplarını farklı biçimlerde, farklı egzersizlerle çalıştırmak, sıkça uygulanan bir yöntemdir.

Buradaki fark ise bu yöntemin, çok daha kısa zaman içine, hatta aynı egzersizin içine sıkıştırılmış olması. Kardiyo egzersizi ve güç antrenmanını da aynı gün yapılan egzersize sıkıştırması, anlaşılan o ki, bir interval etkisi yaratıyor ve nabzın sürekli olarak yüksek kalmasına yardımcı oluyor. Bunların dışında, yapılan egzersizlerin, masa başı işleri yüzünden sırt ve bel ağrıların çekenlerin de ağrılarını hafifletebileceğini eklemek isterim.

Bu egzersizi uygulayanların yorumlarıysa, genelde olumlu. Ancak herkes, kısa olmasına rağmen çok yorucu ve zorlayıcı olduğu konusunda uyarıda bulunuyor. Ama egzersiz süresinin kısa olması, hem zaman sorunu yaşayanların hoşuna gidecek, hem de ertesi gün yataktan çıkmanızı engelleyecek bir bitkinliğe neden olmayacaktır.

Verilen kilonun miktarına dönersek; bir ayda 13 kilo verebilirsiniz de vermeyebilirsiniz de. Asıl sorun bu değil. Burada birinci fayda, spor yapacak olmanız yani, sağlıklı bir alışkanlık edineceğiniz; ikincisiyse vücudunuzun sıkılaşacak olması. Hiç kilo vermeseniz bile, yalnızca sıkılaşma sayesinde bir iki beden incelmiş görünmeniz mümkün. Egzersizlere ilk başladığınızda ise tartının ibresi biraz yükselişe geçebilir, korkacak bir şey yok. Spora yeni başlayan herkeste görülen bir durumdur. Yaklaşık bir hafta içinde ibre düşüşe geçecektir. Unutmayın ki düzenli spor yapmayı, hayatınızın bir parçası hâline getirmenin çok büyük faydalarını görürsünüz. Spor ve sağlık dolu bir yaşam sürmenizi dilerim.

Yemek Tarifine Yorum Yapabilirsiniz

FacebookTwitterGoogle PlusRss
Diyet yemekleri tarifi – Yemek tarifleri © Diyet yemek tarifleri – Pratik ve light diyet yemek tarifi.